CASA VICENS – PIERWSZY DOM GAUDIEGO! [VLOG]

Odkryj świeżo oddaną do zwiedzania perełkę barcelońskiej architektury

0
6444
ZAWSZE NA WAKACJACH

Wydawało Ci się, że wszystko co możliwe już zostało powiedziane o Gaudim? Niespodzianka – niedawno udostępniono do zwiedzania pierwszy dom, który samodzielnie zaprojektował ten najbardziej znany z katalońskich architektów! Nazywa się Casa Vicens, oczywiście od nazwiska zleceniodawcy i właściciela całej posiadłości.

Jako pierwsi w polskim internecie wybraliśmy się tam z kamerą więc zapraszamy do obejrzenia vloga z wizyty, trwa równo 7 minut. Pamiętaj subskrybować nasz kanał na Youtube bo będziemy tych filmów kręcić coraz więcej – chcemy pokazać Ci nasze ukochane miasto i atrakcje, które oferuje 🙂

ODWIEDŹ NASZ KANAŁ YOUTUBE

HISTORIA

Dom zamówił kataloński właściciel fabryki płytek i cegieł, Manuel Vicens i Montaner. Odziedziczył on dom po swojej matce. Gaudi poznał go w katalońskiej Alleli, gdzie spacerując sporo ze sobą rozmawiali. To było pierwsze zlecenie, które Gaudi otrzymał po ukończeniu szkoły. Miało to miejsce w 1877 r., budowa domu faktycznie rozpoczęła się dopiero 1883 r. a ukończony został 2 lata później.

Po śmierci pierwszego właściciela dom przeszedł drastyczne zmiany, nowy właściciel przerobił go z domu letniego na rezydencję całoroczną i ciężko mu się dziwić – szkoda byłoby żeby takie dzieło architektury stało puste przez większą część roku. Dom był przez cały ten czas prywatny i nie można było do niego wchodzić. Na szczęście dla nas w 2014 r. jego właścicielem został bank MoraBanc, który zlecił totalną renowację Casa Vicens i oddał go do zwiedzania.

ARCHITEKTURA I STYL DOMU

Styl Gaudiego jako młodego architekta, który ukończył studia raptem parę lat wcześniej nie był oczywiście jeszcze wtedy ukształtowany. Casa Vicens to jest właściwie pierwszy dom, gdzie architekt z Reus pokazał nam w jakim kierunku będzie szła jego późniejsza twórczość. Mnie osobiście zaskoczyło jak wiele jest w tym domu elementów, które później nieodłącznie kojarzą nam się z Gaudim – motywy roślinne, zainteresowanie wpływami arabskimi (mudejar), przedziwne zdobione kominy, przywiązanie do detali czy ręcznie wykuwane elementy z żelaza.

Brakuje motywów sakralnych (Gaudi nie był wtedy jeszcze zbytnio religijny) i przede wszystkim uderza duża ilość kątów prostych, których później unikał jak mógł – mówił, że przecież w naturze one nie występują.

PODSUMOWANIE

Casa Vicens nie bez powodu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dom został odrestaurowany z ogromną dbałością o detale i jest w naprawdę fantastycznym stanie. Zwiedzaliśmy go w weekend i widać żywe zainteresowanie tym zabytkiem, większość zwiedzających to lokalni mieszkańcy Barcelony, przeważał tu język hiszpański i kataloński. Polecamy wybrać się do Casa Vicens w tygodniu, najlepiej koło godziny 12-13. Dom został niejako obudowany dookoła innymi budynkami i cierpi na niedobór światła słonecznego. Ogród, który pierwotnie należał do działki zamienił się w małe patio wraz z rozrostem miasta.

CENA I DOJAZD

Wstęp do domu na bilecie normalnym kosztuje 16 EUR. Jest to właściwie standardowa cena jeśli chodzi o zwiedzanie zabytków Gaudiego. Przewagą Casa Vicens jest fakt, że nie ma tu masy turystów i zwiedza się go naprawdę z przyjemnością. 

PEŁNY CENNIK (PONIEDZIAŁKI CASA VICENS ZA PÓŁ CENY)

  • bilet normalny 16 EUR /każdy poniedziałek 8EUR
  • dzieciaki do 7 lat wchodzą ZA DARMO (pamiętaj tylko, żeby zamówić im też darmowy bilet, który obsługa zeskanuje przy wejściu i żeby mieć jakiś dokument tożsamości, który w razie pytania potwierdzi wiek dziecka)
  • dzieci od 8 do 17 lat wchodzą za 14 EUR
  • studenci do 25 lat (pamiętaj mieć legitymację): 14 EUR
  • seniorzy 65+ także 14 EUR
PRZEGLĄD RECENZJI
CASA VICENS
W Barcelonie mieszka od 2015 r. Barça bloger na 9CAMPNOU, przewodnik po mieście, stały bywalec Camp Nou i założyciel oficjalnego fan clubu FC Barcelony „Penya Blaugrana de Lodz”
casa-vicensZdecydowanie unikalny budynek, warty wpisania na listę UNESCO. Absolutny must see dla fanów Gaudiego

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię