Eixample to po katalońsku ‚przedłużenie’. Dzielnica dostała taką nazwę ze względu na historię swojego powstania jako nowsza część miasta, która wyszła zza muru starej dzielnicy Ciutat Vella. Eixample to ogromny rejon Barcelony na północ od Plaça Catalunya rozciągający się po obu stronach głównej ulicy Passeig de Grácia. Jest bardzo przestronne i niesamowicie uporządkowane. Z lotu ptaka wygląda jak ogromna szachownica zbudowana z kwadratowych placów pod zabudowę zwanych ‚illes’ lub ‚manzanas’.

Eixample z lotu ptaka
Eixample widok z lotu ptaka

Centrum Eixample stanowi tzw. ‚złoty kwadrat’ między Passeig de Gracia, Carrer d’Aribau i Passeig de Sant Joan z najpiękniejszymi secesyjnymi budowlami.

Dzielnicę od zera budowali wspaniali architekci. Najbardziej znana trójka to słynny już chyba na cały świat Antoni Gaudi, ale też niesamowity Lluís Domènech i Montaner znany chociażby z takich budowli jak >Hospital de Sant Pau czy Palau de la Musica Catalana oraz Josep Puig i Cadafalch, który stworzył między innymi Casa Marti, w którym do dziś mieści się znana restauracja Els Quatre Gats, gdzie przesiadywała cała artystyczna bohema Barcelony. Różnorodność, a zarazem geniusz tych trzech artystów można świetnie zobaczyć w jednym miejscu na Passeig da Gràcia gdzie obok siebie stoją trzy budynki: Casa Batllo zaprojektowany przez Gaudiego, Casa Lleó Morera stworzony przez Luísa Domènech i Montaner oraz Casa Amatller, dzieło Josepa Puig i Cadafalch. Miejsce to nazywane jest ‚Manzana de la Discordia’, w nazwie tej kryje się pewna gra słów, gdyż manzana to po hiszpańsku zarówno kwartał jak i jabłko co można tłumaczyć jako ‚jabłko niezgody’.

Warto przejść się też na pobliską Avinguda Diagonal i zobaczyć niedawno otwarty dla zwiedzających Casa de les Punxes zaprojektowany przez Cadafalcha oraz do złudzenia przypominający projekty Gaudiego Casa Comalat Salvadora Valeri i Pupurulla, który inspirował się jego pracą. Bijącym sercem Eixample jest zdecydowanie >Bazylika Sagrada Familia, którą zaprojektował Gaudi. Niestety niedługo po rozpoczęciu budowy zmarł tragicznie, a jego życiowe dzieło jest do dziś budowane na podstawie pozostawionych przez architekta planów. Według wyliczeń budowa ma się zakończyć koło 2030 roku wraz z powstaniem głównej 170 metrowej wieży poświęconej Jezusowi. Mieliśmy okazję mieszkać kilka miesięcy dosłownie za rogiem, a nadal będąc w okolicy nie możemy się na to wspaniałe dzieło napatrzeć. Więcej o Sagradzie piszemy >TUTAJ.

Spacerując na północ od Bazyliki urokliwym pasażem Avinguda de Gaudí napotkasz kolejną perłę secesji. Znajduje się tutaj zaprojektowany przez Lluísa Domènecha i Montanera >Hospital de Sant Pau. Szpital jest wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO i zdecydowanie nie można go ominąć. Wejście na teren zabytkowej części szpitala jest płatne, kosztuje około 13 EUR za osobę, ale naprawdę warto go zobaczyć.

Hospital Sant Pau
Szpital św. Pawła

Oprócz wspaniałej secesyjnej architektury, Eixample to również wiele sklepów domów mody oraz butików, jak również knajp, barów oraz wspaniałych restauracji. My polecamy meksykański Chill Bar przy Sagradzie lub kawiarnio-cukiernię Piacere gdzie dostaniesz pyszne pankejki z bitą śmietaną, oba miejsca bliżej opisaliśmy w naszym dziale >GDZIE ZJEŚĆ. Jeśli będziesz mieć ochotę na bardziej katalońskie jedzenie, możemy w okolicy polecić tapas bar Aitor, mają przepyszne tortille za mniej niż 1,5 EUR.

GRÀCIA

Spacerując po tej niesamowitej dzielnicy warto zapuścić się nieco dalej na Gràcię, czyli dzielnicę barcelońskiej bohemy. Zaczyna się ona w miejscu gdzie Passeig de Gràcia przecina Avinguda Diagonal i zmienia się w Carrer Gran de Gràcia, od razu rzuca się tu w oczy przepiękny secesyjny Casa Fuster zaprojektowany przez Luísa Domènecha i Montanera oraz jego syna (dziś mieści się w nim wspaniały 5-gwiazdkowy hotel w którym m. in. kręcono sceny do filmu Vicky Cristina Barcelona). Na tej samej ulicy, znajduje się masa przepięknych secesyjnych kamienic wartych zobaczenia. Polecamy więc przejść się nią w górę aż dojdziesz do jednego z mniej znanych, a godnych uwagi projektów Gaudiego Casa Vinces. Dom ten był jednym z pierwszych zleceń, jakie otrzymał po studiach. Budynek jest własnością prywatną i w tej chwili jest remontowany pod zwiedzanie, zewnętrzny mauretański styl budowli robi ogromne wrażenie.

Spacerując po okolicy na pewno zauroczysz się wąskimi zacienionymi uliczkami pełnymi butików i kawiarni. Gràcia od zawsze pozostaje na uboczu wielkomiejskiego życia i do dziś przyciąga artystów, pisarzy oraz studentów. Kamienice są tu znacznie niższe niż na Eixample, a spacerując wyżej na północ miasta można podziwiać wspaniałe widoki na Barcelonę. Będąc w tej okolicy musisz koniecznie zobaczyć, znajdujący się na wzgórzu Carmel, Park Güell, o którym dokładniej piszemy TUTAJ. Niedaleko parku znajduje się również niesamowity punkt widokowy Turó de la Rovira, czyli bunkry Carmel. Więcej o bunkrach piszemy TUTAJ.

Widok na Park Guell z Gracii.

Radzimy tak zaplanować swoją wycieczkę, aby nie trafić na Gràcię w trakcie sjesty, czyli między mniej więcej 13:00 a 17:00. Znika wtedy troszkę urok tej artystycznej dzielnicy, ponieważ wszystkie knajpy, kawiarnie, restauracje i butiki mają pozasuwane rolety.

Do naszych ulubionych okolicznych knajpek należy zdecydowanie Chocolatería La Nena gdzie zjesz najlepsze churrosy w mieście. Jeśli wolisz coś obiadowego to niedaleko Parku Güella znajdziesz świetną Vermuterię Lou lub Bar Casi.

Eixample Zawsze na wakacjach

 

Wszystkie opisane przez nas miejsca znajdziesz na mapce poniżej.

Polecamy nasze wycieczki piesze oraz rowerowe po Barcelonie w języku polskim.Więcej info TUTAJ

Casa de les Punxes

UDOSTĘPNIJ
identicon
Miłośniczka Barcelony i Morza Śródziemnego. Szalona przewodniczka wycieczek oraz niespełniona dizajnerka. W mieście Gaudiego od 2015, psia mama ;D.

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię