Załóżmy, że masz międzylądowanie w Barcelonie i tylko 5 godzin wolnego czasu, gdzie pojedziesz? O ile nie jesteś fanatykiem Barçy 😉 to jasne, że tutaj. I nie bez przyczyny. Świat może i roi się od turystycznych pułapek ale to zdecydowanie nie jest jedna z nich.

Bazylika Sagrada Familia to symbol Barcelony. Budują ją od ponad stu lat i mają skończyć za około dziesięć. Dojdzie kilka wież i cała budowla będzie wyróżniać się jeszcze bardziej na tle panoramy miasta. Sagrada jest największym i najbardziej znanym dziełem Gaudiego, który odcisnął na Barcelonie swoje piętno bardziej niż jakikolwiek inny architekt na jakimkolwiek innym tak dużym mieście*. Tak to ma mniej więcej wyglądać:

Gaudi pracował nad swoim projektem 43 lata a jego ideą było zbudowanie świątyni idealej. Kościół ma trzy fasady które odpowiadają tajemnicom Narodzenia, Męki i Chwały, każda z nich jest podzielona na trzy portyki – Wiary, Nadziei i Miłości. Sagrada ma w swojej końcowej formie posiadać 18 wież. 12 poświęconych apostołom, cztery ewangelistom, jedna Marii – ma być ukoronowana gwiazdą, a najwyższa 170-metrowa zakończona krzyżem Jezusowi. Bilety wstępu na wieże nie są niestety wliczane w podstawowy bilet i mogą być jedynie zakupione jako część biletu mieszanego >TOP VIEWS. Gaudi przed tragiczną śmiercią zdążył ukończyć jedynie jedną z trzech zaprojektowanych fasad. Była to Fasada Narodzenia (od strony Plaça de Gaudí ze stawem), z charakterystycznym zielonym Drzewem Życia oraz gołębiami symbolizującymi wiernych. Po drugiej stronie bazyliki znajduje się Fasada Męki, którą stworzono wzorując się na oryginalnym projekcie Gaudiego. Tak, jak chciał architekt została stworzona w bardzo współczesnym stylu z bardziej surowymi rzeźbami.  Na dziedzińcu znajduje się Portal Dziewicy Różańcowej z charakterystycznymi motywami florystycznymi.

Sagrada Familia przydatne informacje

Zwróć uwagę na pięknie zdobione drzwi. Każdy element jest tu dopracowany do najdrobniejszych szczegółów.

Wnętrze świątyni, a szczególnie nawa główna przypomina ogromny amazoński las z wysokimi pniami drzew, z których wyrastają mniejsze gałęzie. W głębi znajduje się apsyda (dla nie wtajemniczonych, apsyda to takie półkoliste pomieszczenie w kościołach gdzie znajduje się np. ołtarz) , którą ze względu na elementy rzeźbiarskie (gady, płazy) warto obejrzeć od zewnątrz. W tej części znajduje się też siedem kapliczek oraz zaprojektowana przez Gaudiego krypta, w której spoczywają jego szczątki. Całe wnętrze świątyni przez swoją wielkość robi ogromne wrażenie . Bazylika ma powierzchnię 4,5 tys.mkw, a mieści się w niej 10 tys. wiernych. W podziemiach zorganizowano muzeum poświęcone historii powstania bazyliki, zgromadzono tu plany, rysunki i makiety kościoła.

Sagrada Familia

A jak się zabrać do zwiedzania Sagrady praktycznie? Po pierwsze:

KUP BILETY PRZEZ INTERNET WCZEŚNIEJ

(przez wcześniej mamy na myśli co najmniej jeden dzień przed, ponieważ bilety kupujesz na określoną godzinę wejścia, a kupując w dniu zwiedzania może się okazać, że najwcześniejsze wolne wejścia są dopiero na wieczór). Jeżeli chcesz kupić bilet na miejscu czeka Cię minimum 1 godzina stania w kolejce.

Bilety Sagrada Familia info
Wersja online biletu ściągnięta z maila.

[UWAGA] Młodzi ludzie pomiędzy 11, a 30 rokiem życia mogą skorzystać z promocji na bilety za pół ceny w środy, czwartki i niedziele po godzinie 16.00

TERMIN PROMOCJI USTALAJĄ WŁADZE MIASTA SPRAWDŹ WIĘC CZY JEST ONA AKTYWNA W TRAKCJE TWOJEGO POBYTU.  Więcej info tutaj>

-SAGRADA ZA PÓŁ CENY-

 

Co do transportu to najłatwiej oczywiście pod Sagradę dotrzeć metrem. Wysiadasz wtedy na stacji Sagrada Familia, do której dojedziesz niebieską linią L5 lub fioletową L2.

Poznaj historię Sagrady oraz innych projektów Gaudiego na naszej wycieczce ‚Gaudi i widoki’ Plan wycieczki, dostępne terminy oraz ceny znajdziesz TUTAJ

SAGRADA FAMILIA

Carrer de Mallorca, 401, 08013 Barcelona

Godz. otwarcia:

 • marzec 9.00-19.00
 • kwiecień-wrzesień 9.00-20.00
 • październik 9.00-19.00
 • listopad – luty 9.00-18.00
 • Boże Narodzenie, Nowy Rok 9.00-14.00

(sprzedaż biletów do 15 min. przed zamknięciem)

 Ceny biletów:

>WERSJA PODSTAWOWA

 • normalny -15EUR
 • poniżej 18l. -13EUR
 • student-13EUR
 • poniżej 11l. -DARMO

>WERSJA PODSTAWOWA +AUDIO PRZEWODNIK(ang)

 • normalny – 22EUR
 • poniżej 18l. -20EUR
 • student-20EUR
 • poniżej 11l. -6EUR

>WERSJA PODSTAWOWA Z PRZEWODNIKIEM (ang)

 • normalny – 24EUR
 • poniżej 18l. -22EUR
 • student-22EUR
 • poniżej 11l. -8EUR

sprawdź też> ZWIEDZANIE SAGRADY Z POLSKIM PRZEWODNIKIEM

>WERSJA PODSTAWOWA +WEJŚCIE NA WIEŻE

 • normalny – 29EUR
 • poniżej 18l. -27EUR
 • student-27EUR
 • poniżej 11l. -6EUR

SPRAWDŹ PROMOCJĘ ‚SAGRADA ZA PÓŁ CENY DLA MŁODYCH’

oficjalna strona:

http://www.sagradafamilia.org

kupno biletów :

 http://www.sagradafamilia.org/en/tickets/

__________

*byli też inni, wiedziałeś? Lecorbusier w Chandigarh, Oscar Niemeyer w Brasilii, Hilary Majewski w Łodzi… Żeby nie było, że piszemy tylko o knajpach i plaży.

PRZEGLĄD RECENZJI
CENA
NASZA OCENA
UDOSTĘPNIJ
identicon
Miłośniczka Barcelony i Morza Śródziemnego. Szalona przewodniczka wycieczek oraz niespełniona dizajnerka. W mieście Gaudiego od 2015, psia mama ;D.

7 KOMENTARZE

 1. Mam pytanie córka ma skończone 11 lat, ale nie ma jeszcze 12, czy bilet mam już kupić jako szkolny studencki?

 2. Jeśli skończyłam w lipcu 30 lat to bilet za pół ceny mnie nie obowiązuje, prawda?
  Czy do Sagrada Familia można wejść w spodenkach do kolan?
  Pozdrawiam.

  • nie próbowaliśmy szczerze mówiąc ale wydaje się, że możesz, ew. zostawisz ją w schowku na terenie bazyliki.

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię