ZAWSZE NA WAKACJACH

Doczekaliśmy się w końcu momentu, którego wypatrywali zarówno mieszkańcy jak i zagraniczni turyści, planujący zwiedzić Barcelonę i okolicę w tym roku. Stan alarmowy, który trwał od 14 marca zdjęty został oficjalnie w poniedziałek 21 czerwca. Wiąże się to z odpuszczeniem obostrzeń dotyczących godzin wychodzenia czy przemieszczania pomiędzy miejscowościami. Ruszyły pierwsze połaczenia lotnicze i na ulicach miasta zaczęli się pojawiać pierwsi międzynarodowi turyści.

Jak to wygląda od strony praktycznej? Postaramy się opisać wszystko czego udało nam się do tej pory dowiedzieć i zaobserwować.

LOTY

Połączenia lotnicze wróciły i można już zakupić bilety do Hiszpanii. Zniesiona została również kwarantanna, nie ma też konieczności przedstawiania żadnych zaświadczeń zdrowotnych. Ilość połączeń mam wrażenie jest jeszcze nieco ograniczona ale widać, że w lipcu chcąc zachęcić ludzi do kupowania biletów linie lotnicze typu Wizzair obniżyły ceny. Prawdopodobnie liczą na to, że biura podróży zrezygnują z wielu ofert i czarterów. Już teraz słyszy się, o wielkich hotelach i resortach, które nie otworzą się w tym sezonie wcale. Z drugiej strony sporo kempingów w okolicy Barcelony jest już porezerwowana na przyszłe miesiące.

WPROWADZONO RÓWNIEŻ KONIECZNOŚĆ WYPEŁNIENIA OBOWIĄZKOWEGO FORMULARZA SANITARNEGO. WIĘCEJ INFO TUTAJ.

SYTUACJA NA MIEJSCU

Czyli kwestia, która interesuje wszystkich najbardziej. Przez ostatni miesiąc w Hiszpanii statystyki nowych przypadków oraz osób zmarłych na koronawirusa zaczęły się stopniowo zmniejszać. W tej chwili jest to około 200/300 nowych przypadków w większości bezobjawowych lub z łagodnym przebiegiem na kilka osób zmarłych każdego dnia. Problem nadal istnieje, ale na dużo mniejszą skalę niż jeszcze dwa miesiące temu. W Barcelonie absolutnie wszystkie miejsca publiczne jak lotniska, dworce, stacje metra, muzea, atrakcje, galerie, sklepy, restauracje i bary muszą przestrzegać odpowiednich regulacji post Covid-19.

Wszędzie pojawiły się specjalne znaki, naklejki, pojemniki z płynem do dezynfekcji i instrukcje. Maski obowiązkowe są nadal w komunikacji miejskiej i muzeach. Od 9 lipca prezydent Katalonii wprowadził do odwołania obowiązek noszenia maseczek niezależnie od miejsca i odległości od pozostałych ludzi. Ma to pomóc w zapobieganiu rozprzestrzegania się wiurusa,. Dla przypomnienia, w Polsce w tej chwili jest bardzo podobna statystyka zakażeń. Większość mieszkańców Barcelony stara się wrócić do życia. My na przyklad, normalnie wychodzimy, spotykamy się ze znajomymi, chodzimy na plażę i kursujemy metrem, busami, rowerami miejskimi czy skuterem ( tu dodam, że nie ma opcji zakupu biletu w autobusie u kierowcy, jedynie przez aplikację lub w automatach na stacjach metra).

ATRAKCJE

Skoro już mowa o miejscach publicznych, jak wygląda sytuacja z atrakcjami? Dostajemy częste pytania czy już się pootwierały, czy można kupować bilety czy są jakieś specjalne zasady zwiedzania. Wygląda to bardzo różnie. Większość muzeów jest już otwarta. Muzeum Picasso czy Muzeum Narodowe Sztuki Katalońskiej funkcjonuje normalnie, bilety można już kupować. Preferowana forma zakupu to kupno online (Wszystkie dostępne online bilety znajdziecie TUTAJ). Skupmy się na trzech najpopularniejszych atrakcjach w Barcelonie czyli:

BASILICA DE LA SAGRADA FAMILIA – tutaj nie mamy jeszcze potwierdzenia kiedy ruszy sprzedaż biletów komercyjnych. Póki co wystartowała akcja Barcelona Time i rezerwacje darmowych biletów dla mieszkańców. Od 4 lipca mają się otworzyć drzwi świątyni i wpuszczeni zostaną w pierwszej kolejności pracownicy służby zdrowia, a następnie w kolejnych dniach mieszkańcy miasta. Co do sprzedaży biletów dla międzynarodowych turystów, nadal nie ma potwierdzonej daty. Podejrzewam, że czekają zwyczajnie na rozwój sytuacji, pamiętajmy że jest to najczęściej zwiedzana atrakcja w Hiszpanii, dziennie pojawiają się tu tysiące ludzi, decyzja o ponownym otwarciu dla takich mas musi być dobrze przemyślana.

Pozostałe budynki projektu Gaudiego jak La Pedrera czy Casa Batllo otwierają się na początku lipca i możecie kupić do nich bilety choćby dzisiaj.

PARK GUELL. Podobnie jak domy projektu Gaudiego, ten popularny park otworzy się 1 lipca. Bilety są już dostępne w sprzedaży TUTAJ. Od połowy maja był dostępny całkowicie za darmo dla lokalnych.

Uwaga: Prace remontowe w płatnej części parku nie zostały jeszcze ukończone i mają potrwać co najmniej do 2022 roku. W związku z tym niektóre elementy mogą być zwyczajnie niedostępne. Jeśli obserwujesz nas na naszym koncie insta @zawszenawakacjach, możesz na bieżąco śledzić takie informacje na naszych relacjach. W tej chwili zamknięta jest część z jaszczurką.

CAMP NOU. Stadion Barçy został otwarty dla zwiedzających 12 czerwca, pojawiają się już systematycznie zwiedzjący. Wprowadzono nowe procedury, jak na przykład brak możliwości zatrzymania się na dłużej lub siadania w jednym miejscu w trakcie CN Tour. Zamknięte są również niektóre sekcje trasy zwiedzania jak szatnie czy stanowiska komentatorskie. W związku z tym zmniejszono też koszt biletów do 20 EUR (kup bilety nawet od 10EUR, więcej info TUTAJ) Zniżki będą obowiązywały co najmniej do 15 lipca. Więcej pisze o tym Adrian na swojej stonie 9CAMPNOU. Nagrał nawet vloga oraz wrzucił informacje o tańszych biletach. SPRAWDŹ Co do biletów na mecze i możliwości zobaczenia Twojej ulubionej drużyny na żywo, nie ma jeszcze niestety konkretnych informacji.

PLAŻE

Pytanie o plaże pojawia się tak samo często jak o bilety do Sagrady. Tutaj sytuacja jest nieco mniej skomplikowana, wszystkie plaże są otwarte. Można z nich korzystać bez ograniczeń czasowych, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej odległości od pozostałych plażowiczów. Wszystkie zasady spisane są na tablicach z regulaminami COVID-19, które pojawiły się przy każdym wejściu na plażę.

HOTELE

Większość hoteli ma zostać otwarta w lipcu. Na często zabarykadowanych i zagipsowanych wejściach do hoteli (z obawy przed złodziejami) pojawiły się kartki z datami otwarcia. Najczęściej pojawia się pierwszy tydzień lipca. Ceny, z tego co widzimy są całkiem przyzwoite, ale nie poszły drastycznie w dół (im też musi się to opłacać). To chyba tak, jak z mieszkaniami na wynajem, każdy spodziewał się drastycznych zniżek cen tymczasem koszta wynajmu pozostały podobne, plusem jest większy wybór. Normalnie, kiedy oglądasz mieszkanie lub pokój w Barcelonie jesteś w minimum 4-osobowej kolejce. Teraz się troszkę przerzedziło i łatwiej wyszukać lepsze oferty i miejsca. Polecane przez nas noclegi i ich dostępność sprawdzisz TUTAJ.

WYCIECZKI

Nasze wycieczki po Barcelonie organizujemy w bardzo kameralnych grupkach około 10-osobowych. Od lipca ruszamy standardowo z naszymi trasami. Maseczki będą obowiązkowe do momentu kiedy nie zostanie zmienione prawo wprowadzone 9 lipca w Katalonii o obowiązkowych maseczkach. Zapraszamy do rezerwacji o TUTAJ.

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię