Temat wirusa COVID-19 zdominował media i nie bez przyczyny. Zagrożenie początkowo bagatelizowane okazało się czymś więcej niż zwykła grypa. Jeżeli wahasz się czy przylatywać i jak wygląda życie w Barcelonie to ten tekst jest dla Ciebie.

JAK CORONAVIRUS WPŁYWA NA CODZIENNE ŻYCIE

W momencie pisania tego tekstu (11/03) w Hiszpanii w dwóch regionach zostały zamknięte szkoły, a w samej Katalonii gdzie mieszkamy odwołano wszelkie imprezy masowe. Te, które są najważniejsze to oczywiście spotkania FC Barcelony, której stadion jest największym w Europie. Chodzi konkretnie o rewanżowy mecz 1/8 Ligi Mistrzów z Napoli zaplanowany na 18/03 oraz ligowy z Leganes 22/03. Obydwa spotkania mają zostać rozegrane przy pustych trybunach (oficjalna informacja Klubu z dn. 10/03). Poza tym odwołane będą wszystkie inne spotkania innych sekcji sportowych Barçy, pełna lista poniżej:

JAK WYGLĄDA SYTUACJA Z CORONAVIRUSEM W BARCELONIE I KATALONII?

Dostaliśmy dużo zapytań, czy w Barcelonie nie ma paniki. No więc w obecnej chwili nie. Życie płynie dosyć spokojnie, normalnie funkcjonuje metro, otwarte są zabytki a ludzie spacerują po La Rambli… Mimo to widać gołym okiem, że ruch na ulicach czy w barach jest dużo mniejszy niż zazwyczaj i nawet Hiszpanie, którzy nienawidzą siedzieć w domach starają się ewidentnie unikać większych skupisk ludzkich. Póki co nie brakuje też produktów w supermarketach typu makarony, konserwy itp.

Barcelona, niedziela 8 marca
8 marca, 2020

Na dzień 11/03 w Hiszpanii stwierdzono 1024 przypadki wirusa i zmarło 28 osób. W samej Katalonii potwierdzono 156 przypadków. Być może w skali świata to niewiele ale fakt, że przybyło aż 435 osób jest bardzo alarmujący. Dane biorę z najbardziej wiarygodnego źródła czyli WHO – Światowej Organizacji Zdrowia. Istnieją inne strony z tego typu danymi ale one potrafią się znacznie różnić.

Link do statystyk: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/. Wystarczy pobrać raport z ostatniego dnia i przejść na stronę nr 5.

CZY PRZYLATYWAĆ DO BARCELONY JEŻELI MASZ WYKUPIONY LOT I NOCLEG?

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że sytuacja z wirusem jest bardzo dynamiczna. Czyli to, że teraz jest w miarę spokojnie nie oznacza, że za tydzień też tak będzie. My sami dopiero co kilka dni temu byliśmy na meczu na Camp Nou i mieliśmy też kupione bilety na kolejne mecze oraz na EURO 2020, a teraz okazuje się, że nie wiadomo czy w ogóle jakiekolwiek rozgrywki w Europie zostaną dokończone.

Poza tym jedna rzecz na temat wirusa jest bardzo złudna. Wiemy już, że najbardziej narażone są osoby starsze i chorujące na inne choroby, z osłabioną odpornością, cukrzycą itp. Śmiertelność wśród ludzi w wieku poniżej 50 lat jest niska (kilka dni temu było to bodajże 0.2%). Nie oznacza to jednak, że może w takim razie swobodnie podróżować bez martwienia się o konsekwencje. Może się okazać, że jesteś nosicielem wirusa nawet o tym nie wiedząc i nieświadomie przekazujesz go dalej przyczyniając się do rozwoju epidemii! Jeśli jednak zdecydujesz się na wyjazd, pamiętaj aby stosować się do zaleceń WHO, myć lub dezynfekować ręce po każdym kursie komunikacją miejską czy po wejściach do atrakcji. 

Post pisałem w dn. 11/03, nowsze aktualizacje znajdziesz poniżej:

AKTUALIZACJA 14/03

Dzisiaj pierwszy dzień stanu alarmowego w Hiszpanii. Pozamykane są sklepy poza alimentación (żywność, produkty pierwszej potrzeby itp.). Zamknięte są już wszystkie właściwie atrakcje miasta – Sagrada Familia, Camp Nou czy Park Guell. Na ulicach mało ludzi, zachęca się do niewychodzenia w ogóle o ile nie ma konieczności. Przed marketami w różnych miejscowościach kolejki i walka o produkty. Prawdopodobnie od poniedziałku sytuacja zostanie jeszcze bardziej zaostrzona.

kolejki do sklepów

Sporo Polaków, którzy mieli wracać na dniach do Polski nie może tego zrobić bo wszystkie loty są odwołane. “Specjalne linie, na które mieliby dzwonić nie odpowiadają. Konsulat i Ambasada nie odbierają telefonów. Strony nieaktualne. Infolinia MSZ nie działa” – pisze nasza koleżanka, której teść nie ma jak wrócić do PL.

WHO podaje 2965 przypadków w Hiszpanii, w tym 84 zgony na dzień 13 marca. Niestety wiemy już, że ta liczba się dzisiaj praktycznie podwoiła. Najlepszym rozwiązaniem jest zostać w domu i to każdemu zalecamy 🙏

AKTUALIZACJA 28/03

Po prawie dwóch tygodniach kwarantanny i dwóch tygodniach (minimum) jeszcze przed nami postanowiłam zebrać zdjęcia swoje oraz moich znajomych, którzy mieszkają w różnych częściach miasta i pokazać Wam opustoszałą Barcelonę. Dziwnie oglądać moje kochane miejsca tak wyludnione, ale staramy się być dobrej myśli.

 

Wiem, że napływają do Was bardzo złe informacje o sytuacji w Hiszpanii. Nie będę tu nawet podawała danych bo wystarczy wejść na stronę WHO żeby zauważyć, że liczby się cały czas zwiększają.

W całej Hiszpanii wprowadzono dzisiaj kolejne zaostrzenia. Na swoich stanowiskach zostają tylko pracownicy ‘konieczni’. Reszta idzie na płatny urlop, póki co do 9 kwietnia. Wprowadzone zostaną również ograniczenia w przemieszczaniu się ludności.

Tymczasem każdego wieczoru mieszkańcy solidarnie oklaskują pracowników służby zdrowia ze swoich balkonów. My ograniczamy się do wyjść z psem i do sklepu. Jeśli chcecie na bieżąco zobaczyć jak wygląda w tej chwili życie w Barcelonie (a raczej w barcelońskim mieszkaniu pod stadionem Camp Nou i jego okolicy 🙈) zapraszamy na nasze konto na instagramie @zawszenawakacjach.

Życzymy Wam też całą masę zdrowia! Trzymajcie się skądkolwiek nas czytacie i do następnej aktualizacji, mamy nadzieję z bardziej optymistycznymi wiadomościami.

WESPRZYJ TWÓRCÓW

Podoba Ci się to co robimy? Chętnie wracasz do naszych postów i sprawdzasz nowości. Teraz możesz nas dodatkowo wesprzeć wysyłając nam darowiznę. Będzie nam super miło i obiecujemy udostępniać jeszcze więcej barcelońskich ciekawostek. Gracias!

2 KOMENTARZE

  1. Wydaje mi się, że wkradł się błąd: w Hiszpanii jest już ponad 2 tysiące chorych. Ja niestety wszystko odwołałam 🙁 miałam przelecieć jutro… pozdrawiam 🙂

    • Anna, podjęłaś dobrą decyzję. Od jutra zamykają się atrakcje. Najrozsądniej teraz zadbać o zdrowie własne i innych. Co do danych podaliśmy je na dzień 11 marca ze strony WHO oczywiście zmienia się to każdego dnia.

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię