Barcelona słynie z wielu rzeczy, jedną z nich są muzea. My natomiast widzieliśmy już w swoim życiu kilka naprawdę świetnych muzeów i niestety te, które zwiedziliśmy do tej pory w Barcelonie mocno nas zawiodły.

1MUZEUM PICASSA

Najbardziej znane w całym mieście jest muzeum Picassa, jedno z pięciu muzeów tego malarza na świecie. Poświęcone jest pracom artysty głównie z czasów jego nauki w Barcelonie. W założeniu brzmi super – posiada ono w swoich zbiorach dość dużą kolekcję dzieł tego słynnego malarza. A może właściwie powinniśmy napisać „dzieł” – większość z nich to obrazki i szkice z czasów kiedy młody Pablo studiował w Barcelonie i dopiero kształtował swój styl próbując swoich sił np. w impresjonizmie. Mieliśmy wrażenie, że przez to muzeum postawiło bardziej na ilość, niż na jakość bo zdecydowana większość ze zgromadzonej tam sztuki nie zachwyca. Z tych bardziej znanych kubistycznych dzieł Picassa w muzeum możesz zobaczyć np. kilka obrazów z serii Las Meninas.

Jeżeli interesujesz się bardziej sztuką Picassa to wizyta w muzeum jego imienia na pewno da Ci większe pojęcie o początkach jego twórczości. Jeżeli nie, możesz je spokojnie opuścić. Niestety najbardziej znane obrazy Picassa są porozrzucane po największych muzeach sztuki współczesnej na świecie jak np. Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku gdzie można zobaczyć jeden z najbardziej znanych obrazów artysty Les Demoiselles d’Avignon (Damy z Awinionu) którego inspiracją były prostytutki z barcelońskiej ulicy Carrer d’Avinyó, przy której Pablo miał przez pewien czas swoją pracownię.

Wejście do muzeum Picassa kosztuje około 10 EUR za bilet normalny na wszystkie ekspozycje, a bilet ulgowy 6 EUR (do 25lat).

[UWAGA] Jeśli będziesz w Barcelonie w niedzielę to warto wiedzieć, że w pierwszą niedzielę każdego miesiąca przez cały dzień oraz w pozostałe niedzielę od godz. 15:00 do 19.00 wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających (mieliśmy okazję zwiedzać muzeum w darmową niedzielę w styczniu poza sezonem i czekaliśmy około 45 min. w kolejce, w lato kolejka potrafi się ciągnąć aż do Kościoła Santa Maria del Mar). W poniedziałki muzeum jest zamknięte.

Więcej informacji na oficjalnej stronie muzeum >TUTAJ

Muzeum znajduje się w sercu dzielnicy Born, a najbliższe stacje metra to żółta L4 Jaume I,  czerwona L1 Arc de Triomf lub zielona L3 Liceu.

2Museu d’Història de Barcelona | MUHBA Plaça del Rei

I po raz kolejny – założenie jest super. Odwiedź zabytkowy budynek w samym sercu średniowiecznej dzielnicy Gotic aby dowiedzieć się więcej o historii jednego z najbardziej fantastycznych miast na świecie. Niestety, jeżeli to zrobisz to w środku czeka Cię spore rozczarowanie – zaczyna się od zwiedzania ruin starożytnych domostw z czasów, gdy osiedlali się tu pierwsi Rzymianie. Później chciałoby się iść dalej i zobaczyć jak miasto rozwijało się w kolejnych stuleciach, ale… tego wszystkiego nie ma. Właściwie po wyjściu z ruin jest trochę o Średniowieczu, później krótka wstawka o Hiszpanach, którzy byli internowani w hitlerowskich obozach zagłady i tyle. Chwilę później otwierasz drzwi wyjściowe z muzeum myśląc, że nikt ci nie odda godziny życia, którą właśnie marnujesz. Okazuje się, że Muzeum Historii Barcelony jest to po prostu kilkanaście osobnych stanowisk rozproszonych po wszystkich dzielnicach, tam gdzie zachowały się najstarsze fragmenty miasta. Jeśli faktycznie jesteś zdeterminowany, masz czas i chęć to poniżej zamieszczamy mapkę stanowisk. Podsumowując – nie polecamy. Bilet obejmujący wszystkie lokalizacje kosztuje 7 EUR.

[UWAGA] W pierwszą niedzielę każdego miesiąca przez cały dzień oraz w pozostałe niedziele od godz. 15:00 wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Więcej info na oficjalnej stronie muzeum >TUTAJ.

[UWAGA NR 2] Większość muzeów w Barcelonie oferuje darmowe wejścia w wybrane dni. Sprawdź >TUTAJ kiedy to możliwe.

3MUZEUM BLAU

 

Pamiętasz z wycieczek szkolnych to muzeum gdzie koniecznie musieliście iść bo było w programie, ale okazało się na miejscu, że właściwie to nic tam nie ma ciekawego? Takie dokładnie jest muzeum Blau. Awangardowa niebieska bryła budynku robi duże wrażenie, ale wizyta w środku to jedno wielkie nieporozumienie. Eksponaty na temat historii naturalnej to wypchane zwierzęta i skały zwiezione z różnych części Hiszpanii – nuda! Całość dopełnia seria ekspozycji jakby rodem wziętych z podręcznika biologii klasy piątej, np. piramida żywienia ustawione jak na targach żywieniowych. Jeśli ktoś miał okazję zobaczyć wspaniałe Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, to zwiedzając Museu Blau może się poczuć jakby został właśnie spoliczkowany 😉 Ogólnie rzecz biorąc wielkie rozczarowanie, nie polecamy. Muzeum jest darmowe w niedziele i całe szczęście bo gdyby przyszło nam za nie zapłacić czulibyśmy się mocno naciągnięci. W pozostałe dni ceny biletów to : 6 EUR bilet normalny i 2,70 EUR ulgowy. Dla upartych, dojazd metrem żółtą linią L4 przystanek Maresme-Fòrum lub tramwajem T4 przystanek Fòrum.

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię