ZAWSZE NA WAKACJACH

Dom smoka, dom kości czy też po prostu dom rodziny Batlló. Osobliwy budynek o wielu przydomkach, który znajduje się przy Passeig de Gracia nr 43 w samym sercu Barcelony to zdecydowanie jeden z najciekawszych projektów Gaudiego. Kiedy zobaczyłam go pierwszy raz (wtedy jeszcze na wakacyjnym wyjeździe do Barcelony) naprawdę zachwycił mnie i byłam przekonana, że musiał w nim mieszkać jakiś pokręcony artysta albo dziwak. Dzisiaj, kiedy mijam tę kamienicę prawie każdego dnia, nadal robi na mnie takie samo wrażenie, postanowiłam więc opisać jej historię i i wyjaśnić czemu znalazła się właśnie w tym miejscu i skąd wziął się jej charakterystyczny wygląd.

Kiedy 120 lat temu bogaty przemysłowiec Josep Batlló i Casanovas kupił sobie dom na słynnym bulwarze burżuazji nie spodziewał się chyba, że będzie to kiedyś jeden z najchętniej zwiedzanych zabytków w mieście. Początkowo zwykła kamienica zbudowana oryginalnie w 1877 roku w popularnym w tamtych czasach stylu eklektycznym nie robiła na nikim wrażenia. Batlló, bogaty wlaściciel kilku fabryk tekstyliów w mieście kupił ją ze względu na lokalizację, w samym centrum popularnej wśród bogatej sfery barcelońskiej burżuazji dzielnicy L’Eixample. W 1904 roku do przebudowy budynku zatrudnił Antoniego Gaudiego, architekta który był juz znany ze swych kontrowersyjnych, nieco dziwnych projektów (kilka lat wcześniej rozpoczęto budowę Parku Guell).

Rodzina Batlló

 

Początkowo Pan Batlló miał w planach zburzenie dotychczasowej kamienicy i zbudowanie na jej miejsce całkowicie nowego domu. Gaudi postanowił ją jednak przebudować. Pierwsze piętro, które zamieszkiwała rodzina właścicieli (skromne 700 m kw ;)) przebudował zupełnie, dodał też kilka pięter. Prace zakończyły się już dwa lata później, w 1906 roku.

Casa Batllo przystrojona na Święta

 

Głównym motywem projektu samej fasady jest znana katalońska legenda o świętym Jerzym, rycerzu który zabił smoka. Znajdziesz na niej detale przypominające smocze ofiary jak kości czy ludzkie czaszki (stąd ksywka Casa dels ossos czyli Dom kości) a na pierwszym piętrze wielkie okno przypominające smoczą jaskinię.

Jeśli z odpowiedniej perspektywy (najlepiej drugiej strony ulicy) spojrzysz na dach, zauważysz dachówkę do złudzenia przypominającą smoczą łuskę. Gdy dobrze się przypatrzysz zobaczysz też samego smoka leżącego bezruchu. W legendzie św. Jerzy zabił smoka wbijając w niego swoją lancę, w projekcie kamienicy symbolicznie przemycono ją w postaci wieżyczki z krzyżem.

Wnętrze domu to nieco inna historia, przypomina baśniową podwodną krainę. Usunięcie przez architekta kątów prostych nadało pomieszczeniom bardzo organicznego klimatu. Najbardziej przerobione zostało piętro zamieszkałe przez rodzinę właścicieli. Gaudi lubił kopiować naturę, zobaczycie tutaj elementy przypominające skorupy żółwia, muszle, jeżowce czy rybie skrzela. Na pięknym wewnętrznym patio niebieska ceramika specjalnie wyłożona  w taki sposób aby tworzyła różne odcienie tego koloru otoczona jest szybami, które wyglądają niczym płynąca woda.

Wnętrze pokoju dziennego fot. Casa Batllo

 

Z drugiej strony domu na parterze znajduje się taras pokryty mozaiką a wychodzi się do niego prosto z pomieszczenia, które służyło kiedyś jako jadalnia.

Jedną z najbardziej spektakularnych części domu jest taras na dachu, kominy wyłożone złotą i kolorową mozaiką wprowadzają w bajkowy klimat a do tego można podziwiać piękne widoki na Barcelonę.

Rodzina mieszkała tu mniej więcej do 1950 roku, w późniejszych latach był on własnością różnych firm aż do lat 90-tych. Budynek wyceniony w 2002 roku na mniej więcej 75 milionów euro kupiła rodzina Bernat, właściciele hiszpańskiej firmy o której pewnie każdy słyszał, produkującej znane lizaczki Chupa Chups. Początkowo wynajmowali go różnym firmom pod eventy a w 2002 roku, przy okazji celebracji międzynarodowego roku Antoniego Gaudiego został udostępniony do zwiedzania dla wszystkich. Dzisiaj możesz wejść do niego praktycznie każdego dnia roku, niestety ze względu na popularność miejsca bilet nie jest tani i kosztuje 25 EUR w najtańszym wariancie. Jeśli jesteś rezydentem Hiszpanii i posiadasz na to jakiś dowód np. numer NIE możesz kupić bilet za pół ceny.

W okresie wakacyjnym można też w ramach zwiedzania wybrać się na jeden z koncertów, które odbywają się na zabytkowym dachu budynku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej ciekawostek o Casa Batlló oraz innych projektach Gaudiego, zapisz się na naszą wycieczkę ’Gaudi i widoki’ i chodź z nami na spacer śladami tego niesamowitego architekta.

Dom przystrojony z okazji święta św. Jerzego w kwietniu

MAPKA

PRZEGLĄD RECENZJI
OCENA OGÓLNA
identicon
Miłośniczka Barcelony i Morza Śródziemnego. Szalona przewodniczka wycieczek oraz niespełniona dizajnerka. W mieście Gaudiego od 2015, psia mama ;D.

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię