ZAWSZE NA WAKACJACH

Ostatni miesiąc był dosyć trudny dla wszystkich, którzy planowali podróż do Hiszpanii. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2020 roku w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (Dz. U. poz. 1498), od 2 września 2020 roku obowiązywał zakaz lotów międzynarodowych z lotnisk położonych m.in. na terytorium Królestwa Hiszpanii. Powód? Nie zagłębiając się w formalne statystyki, powodem w takich kwestiach jest ilość nowych zachorowań na COVID-19. Faktem jest, że od lipca liczba chorych stale rosła aż osiągnęła swój szczyt 18 września kiedy w jeden dzień pojawiło się ponad 14 tysięcy przypadków. To więcej niż w dziennych statystykach z marca tego roku, ale tym razem nie ma aż tylu hospitalizowanych. Liczba zmarłych również nie ma porównania do tego co działo się wiosną. Utrzymuje się na poziomie 100-200 osób dziennie na cały kraj. Nie będę się tutaj zagłębiała w ten temat i próbowała wyjaśnić czemu tak jest bo nie jestem epidemiologiem ani lekarzem i nie mam zielonego pojęcia jak cała sprawa wygląda od strony naukowej. Wiem natomiast jak wygląda obecnie życie w Barcelonie i o tym chcę dzisiaj napisać.

Jest jeszcze za wcześnie aby skomentować jak obecnie wygląda kwestia lotów do Hiszpanii. Zniesienie zakazu połączeń lotniczych weszło dwa dni temu. Ciężko w obecnych czasach potwierdzić, że wszystkie połączenia dostępne na stronach linii lotniczych się odbędą, ostatnio wygląda to bardzo różnie. Te firmy w wielu przypadkach walczą o przetrwanie a ceny są śmieszne. Oczywiście, że może się to wiązać z możliwością opóźnień czy przełożenia lotu na inny dzień. Sądzę jednak, że linie będą robiły wszystko żeby wykorzystać ten moment i już teraz możesz na stronach Ryanair czy Wizzair kupić bezpośredni lot do Hiszpanii.

Kody QR nadal obowiązują i jeśli lecisz do Hiszpanii z jakiegokolwiek innego kraju musisz go mieć. Linie lotnicze całkiem dobrze sobie poradziły z kwestią informowania i przypominania pasażerom o tych sprawach. Warto jednak na wszelki wypadek zadbać o to samemu i wypełnić formularz przed wylotem na stronie. Tutaj możesz przeczytać nasz post FORMULARZ SANITARNY Z KODEM QR.

Nie ma obecnie żadnych informacji o testach na lotniskach, oficjalnie nie są one wymagane podczas przylotu do Katalonii. UWAGA! W pozostałych regionach mogą obowiązywać inne regulacje. Tutaj na lotnisku sprawdzają jedynie temperaturę i pamiętaj aby mieć założoną maseczkę – za jej brak grożą bardzo wysokie kary. Nie ma na ten moment obowiązkowej kwarantanny.

O CZYM PAMIĘTAĆ NA MIEJSCU

Maseczki są obowiązkowe w miejscach publicznych i komunikacji miejskiej dla wszystkich powyżej 6 roku życia. Można je ściągać podczas uprawiania sportów, po zajęciu miejsca w knajpie czy na plażach lub w parkach jeśli jesteś w odpowiedniej odległości od pozostałych lub przebywasz w gronie najbliższych. Nie musisz nosić maski jeśli masz stwierdzoną chorobę układu oddechowego, w której maska może się przyczynić do pogorszenia twojego stanu zdrowia.

Hotele dostały pozwolenie na ponowne otwarcie po pandemii o ile spełniają odpowiednie normy sanitarne. Niestety nie wszystkim się to opłacało. Te, które są dostępne znajdziesz np. na bookingu polecamy robić rezerwacje przez naszą stronę masz wtedy sporo dodatkowych ofert i zniżek na niektóre noclegi. Jest to obecnie najbezpieczniejsze miejsce na szukanie akomodacji. Wybieraj opcję z możliwością bezpłatnego odwołania.

Restauracje i bary otwarte są obecnie do północy. Maksymalna ilość osób przy jednym stoliku to 6. Polecamy sprawdzić polecane przez nas TAPAS BARY.

Sklepy. Większość otwarta standardowo.

Palenie w miejscach publicznych jest dozwolone jedynie jeśli możemy zachować odległość 2 metrów od pozostałych ludzi.

Muzea i atrakcje. Większość atrakcji otworzyła się już w lipcu i pozostała otwarta do dzisiaj. W kilku przypadkach wprowadzono nowe dni i godziny otwarcia, również ze względu na to, że weszliśmy w niski sezon jesienny. Oto kilka najważniejszych informacji:

  • Bazylika Sagrada Familia – otwarta jest jedynie w weekendy a ilość wejść jest ograniczona – TU KUPISZ BILETY
  • Park Güell – otwarty jest w każdy dzień. UWAGA! Nie ma już możliwości wejścia na cały teren parku bez biletu, nawet poza godzinami otwarcia. – TU KUPISZ BILETY
  • Domy Gaudiego i muzea – większość otwarta, ale w ograniczonych dniach, sprawdzajcie je na oficjalnych stronach lub na googlach – TU KUPISZ BILETY
  • Camp Nou – chociaż nadal obowiązuje zakaz organizowania meczów z kibicami, na sam teren stadionu można normalnie wejść. Muzeum Camp Nou jest również otwarte ale z ograniczeniami (do godziny 15:00). KUB BILET W NIŻSZEJ CENIE.
  • Pokazy Magicznych Fontann są niestety odwołane do końca roku.

Plaże i baseny. Zarówno plaże jak i baseny miejskie i hotelowe mogą być otwarte. Obowiązuje zachowanie bezpiecznej odległości 2,5 metra od pozostałych plażowiczów.

Grupy i wycieczki. Jesteśmy na miejscu i organizujemy standardowo wszystkie nasze wycieczki. Wystarczy skontaktować się z nami lub zapisać przez kalendarz na stronie. OFERTA WYCIECZEK.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące obecnej sytuacji w Barcelonie, napisz nam je w komentarzu poniżej.

Miłośniczka Barcelony i Morza Śródziemnego. Szalona przewodniczka wycieczek oraz niespełniona dizajnerka. W mieście Gaudiego od 2015, psia mama ;D.

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię