ZAWSZE NA WAKACJACH

Klasztor na górze Montserrat to poza samą Barceloną najchętniej odwiedzane przez Polaków miejsce w Katalonii. Jest to istotne dla katolików miejsce ale nie trzeba wcale być osobą religijną żeby docenić surowe piękno pejzaży roztaczających się wokół oraz samego budynku.

Jak powstał klasztor?

Miejsce to było istotne z duchowego punktu widzenia już w czasach rzymskich. Pierwsza świątynia, która tam powstała wzniesiona została na cześć bogini Wenus. W Średniowieczu natomiast jej kult wygasł i przeniósł się na inną niewiastę – Maryję. Nie wiadomo dokładnie skąd figura „Czarnej Madonny” pojawiła się na górze, ale podobno nie dało jej się zwieźć i stąd wybudowanie klasztoru stało się koniecznością.

Czarnej Madonnie, którą zobaczyć możesz wewnątrz klasztoru, przypisuje się wiele cudów. Pielgrzymowali do niej tacy ludzie jak Kolumb, Cervantes, von Humboldt, Ludwik XIV, królewska para Ferdynand i Izabela, czy papież Benedykt XIII.

Podobnie jak Jasna Góra dla Polaków Montserrat była oparciem dla Katalończyków w najtrudniejszych momentach historii (jego część została zresztą zniszczona przez Napoleona), a za reżimu Franco klasztor był symbolem walki o katalońską tożsamość.

Jak dojechać do Montserrat?

Dojazd jest trochę skomplikowany, dlatego też wyjaśniamy wszystko krok po kroku w naszym vlogu. Zachęcamy do zostawienia lajka, komentarza i subskrybowania naszego kanału bo to pozwala nam go rozwijać dalej 🙂

Położona ok. 45 km na północ od Barcelony Montserrat oznacza dosłownie „wyszczerbioną górę”. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu wyglądowi, który zauważysz z daleka na długo przed dojazdem do samego klasztoru. Sama droga zresztą to połowa frajdy z wyprawy bo malownicze góry wznoszą się na wysokość aż 1200 metrów npm.

Oprócz pociągu i kolejek na Montserrat możesz też dojechać po prostu autem. Jeżeli chcesz jakieś wynająć napisaliśmy o tym pełny poradnik, znajdziesz go TUTAJ. A sam dojazd wygląda tak:

 

Alternatywą jest polski przewoźnik z Barcelona Transport. Kierowca odbierze Cię ze wskazanego adresu w Barcelonie i dowiezie pod sam klasztor. Ceny są bardzo konkurencyjne – 20€ od osoby za transport busem pod sam klasztor z wcześniej umówionego miejsca oraz 2-godzinny pobyt na miejscu i powrót. Ofertę znajdziesz na STRONIE.

Wszystkie atrakcje na samym szczycie poza kolejkami oraz zwiedzanie klasztoru są oczywiście darmowe, więc to właściwie jedyny koszt jaki musisz ponieść.

Co jeśli chcę zwiedzić Montserrat z przewodnikiem?

To także nie jest problem, dla nas nie ma rzeczy niemożliwych 😉 Współpracujemy z licencjonowanymi polskimi przewodnikami, którzy zabierają grupy prosto z Barcelony klimatyzowanymi autokarami, a na miejscu opowiadają o historii tego niezwykłego miejsca. Jednym z punktów takiej wycieczki jest też wysłuchanie występu słynnego na całą Hiszpanię chłopięcego gregoriańskiego chóru. Koszt takiej wycieczki to ok. 75 EUR.

Po więcej info w sprawie wycieczki napisz do nas na [email protected].

Co można tam zobaczyć oprócz samego klasztoru?

Przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki, ważne jest żeby wjechać na górę w możliwie jak najbardziej przejrzysty dzień. Oprócz tego możesz wsiąść w zabytkową szynową kolejkę Cremallera. Bilet do niej trzeba kupić osobno, kosztuje on 9.90 EUR.

Podsumowując: byliśmy na Montserrat już dwa razy i za każdym razem robi on tak samo wielkie wrażenie! Jeżeli jesteś w stanie wygospodarować w trakcie swojego wyjazdu jeden dzień wolny to na pewno warto wybrać się na tę urokliwą górę.

PRZEGLĄD RECENZJI
OCENA OGÓLNA
W Barcelonie mieszka od 2015 r. Barça bloger na 9CAMPNOU, przewodnik po mieście, stały bywalec Camp Nou i założyciel oficjalnego fan clubu FC Barcelony „Penya Blaugrana de Lodz”
klasztor-montserrat Klasztor na górze Montserrat to poza samą Barceloną najchętniej odwiedzane przez Polaków miejsce w Katalonii. Jest to istotne dla katolików miejsce ale nie trzeba wcale być osobą religijną żeby docenić surowe piękno pejzaży roztaczających się wokół oraz samego budynku. Jak powstał klasztor? Miejsce to było istotne...

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię