ZAWSZE NA WAKACJACH

Załóżmy, że masz międzylądowanie w Barcelonie i tylko 5 godzin wolnego czasu, gdzie pojedziesz? O ile nie jesteś fanatykiem Barçy 😉 to jasne, że tutaj. I nie bez przyczyny. Świat może i roi się od turystycznych pułapek ale to zdecydowanie nie jest jedna z nich.

Bazylika Sagrada Familia to symbol Barcelony. Budują ją od ponad stu lat i mają skończyć w 2026 roku w setną rocznicę śmierci jej twórcy, architekta Antoniego Gaudiego. Dojdzie kilka wież i cała budowla będzie wyróżniać się jeszcze bardziej na tle panoramy miasta. Sagrada jest największym i najbardziej znanym dziełem artysty, który odcisnął na Barcelonie swoje piętno bardziej niż jakikolwiek inny architekt na jakimkolwiek innym tak dużym mieście*. Tak to ma mniej więcej wyglądać:

Gaudi pracował nad swoim projektem 43 lata a jego ideą było zbudowanie świątyni idealnej. Kościół ma trzy fasady, Narodzenia, Męki i Chwały. Sagrada ma w swojej końcowej formie posiadać 18 wież. 12 poświęconych apostołom, cztery ewangelistom, jedna Marii – ma być ukoronowana gwiazdą (symbolizującą Jutrzenkę), a najwyższa 170-metrowa zakończona krzyżem Jezusowi. Bilety wstępu na wieże nie są niestety wliczane w podstawowy bilet i mogą być jedynie zakupione jako część biletu mieszanego >TOP VIEWS. Gaudi przed tragiczną śmiercią zdążył ukończyć jedynie częściowo jedną z trzech zaprojektowanych fasad. Była to Fasada Narodzenia (od strony Plaça de Gaudí ze stawem), z charakterystycznym zielonym Drzewem Życia oraz gołębiami symbolizującymi wiernych.

Po drugiej stronie bazyliki znajduje się Fasada Męki. Ponieważ oryginalny projekt Gaudiego uległ częściowo zniszczeniu, o stworzenie tej części kościoła poproszono współczesnego artystę Josepa Marię Subirachsa.

Na dziedzińcu przy Fasadzie Narodzenia znajduje się Portal Dziewicy Różańcowej do którego prowadzą niesamowite drzwi z brązu z pięknymi motywami florystycznymi.

Sagrada Familia przydatne informacje

Każdy element jest tu dopracowany do najdrobniejszych szczegółów. Przy projekcie drzwi pracował inny wybitny współczesny artysta, japończyk Etsuro Sotoo.

Wnętrze świątyni, a szczególnie nawa główna przypomina ogromny las z wysokimi pniami drzew, z których wyrastają mniejsze gałęzie. W głębi znajduje się ołtarz przedstawiający rzeźbę ukrzyżowanego Jezusa, zawieszoną na baldachimie, który przypomina niektórym parasol.

W tej części znajduje się też siedem kapliczek oraz krypta, w której spoczywają szczątki Gaudiego. Wnętrze świątyni robi ogromne wrażenie przez swoją wielkość. Bazylika ma powierzchnię 4,5 tys.mkw, a mieści się w niej około 12 tys. wiernych. W podziemiach zorganizowano muzeum poświęcone historii powstania bazyliki, zgromadzono tu plany, rysunki i makiety. Ważną rolę w kościele odgrywają witraże prześwietlające całe wnętrze kolorami za każdym razem kiedy zaglądają do niego promienie słońca.

A jak się zabrać do zwiedzania Sagrady praktycznie? Po pierwsze:

KUP BILETY PRZEZ INTERNET WCZEŚNIEJ

Przez wcześniej mamy na myśli co najmniej kilka dni przed, ponieważ bilety kupujesz na określoną godzinę wejścia, a kupując w dniu zwiedzania może się okazać, że najwcześniejsze wolne wejścia są dopiero na następny dzień! Na miejscu praktycznie nie ma już opcji kupna biletów podstawowych.

[UWAGA] Młodzi ludzie pomiędzy 11, a 30 rokiem życia mogą skorzystać z promocji na bilety za pół ceny w środy, czwartki po godzinie 17.00

TERMIN PROMOCJI USTALAJĄ WŁADZE MIASTA SPRAWDŹ WIĘC CZY JEST ONA AKTYWNA W TRAKCIE TWOJEGO POBYTU.  Więcej info tutaj>

-SAGRADA ZA PÓŁ CENY-

 

Co do transportu to najłatwiej oczywiście pod Sagradę dotrzeć metrem. Wysiadasz wtedy na stacji Sagrada Familia, do której dojedziesz niebieską linią L5 lub fioletową L2.

Na koniec polecam obejrzeć naszego vloga z Sagrady:

Poznaj historię Sagrady oraz innych projektów Gaudiego na naszej wycieczce 'Gaudi i widoki’ Plan wycieczki, dostępne terminy oraz ceny znajdziesz TUTAJ

SAGRADA FAMILIA

Carrer de Mallorca, 401, 08013 Barcelona

Godz. otwarcia:

 • marzec 9.00-19.00
 • kwiecień-wrzesień 9.00-20.00
 • październik 9.00-19.00
 • listopad – luty 9.00-18.00
 • Boże Narodzenie, Nowy Rok 9.00-14.00

(sprzedaż biletów do 15 min. przed zamknięciem)

 Ceny biletów:

Ceny zmieniają się niestety co roku, w 2022 cena za bilet podstawowy wynosi z wliczonym audio przewodnikiem 26EUR > KUP 

Dzieci poniżej 11 roku życia wchodzą za darmo.

Msza:

Każdej niedzieli o godzinie 9:00 w Bazylice odbywa się międzynarodowa Msza Święta. Wejście jest wtedy darmowe dla każdego. Wejście od strony Fasady Narodzenia od godz. 8:30 do 9:00.

Oficjalna strona:

http://www.sagradafamilia.org

__________

*byli też inni, wiedziałeś? Lecorbusier w Chandigarh, Oscar Niemeyer w Brasilii, Hilary Majewski w Łodzi

8 KOMENTARZE

 1. Mam pytanie córka ma skończone 11 lat, ale nie ma jeszcze 12, czy bilet mam już kupić jako szkolny studencki?

 2. Jeśli skończyłam w lipcu 30 lat to bilet za pół ceny mnie nie obowiązuje, prawda?
  Czy do Sagrada Familia można wejść w spodenkach do kolan?
  Pozdrawiam.

  • nie próbowaliśmy szczerze mówiąc ale wydaje się, że możesz, ew. zostawisz ją w schowku na terenie bazyliki.

 3. Dzięki za garść przydatnych informacji 🙂
  Teraz tylko czekać jeszcze na zakończenie budowy, które ma nastąpić w 100 rocznicę śmierci Gaudiego (czyli 2026 rok), a następnie będzie można podziwiać budowlę w całej okazałości.
  Czekamy już 140 lat, to co nam jeszcze te kilka lat poczekać 😉

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię