ZAWSZE NA WAKACJACH

Załóżmy, że masz międzylądowanie w Barcelonie i tylko 5 godzin wolnego czasu, gdzie pojedziesz? O ile nie jesteś fanatykiem Barçy 😉 to jasne, że tutaj. I nie bez przyczyny. Świat może i roi się od turystycznych pułapek ale to zdecydowanie nie jest jedna z nich.

Bazylika Sagrada Familia to symbol Barcelony. Budują ją od ponad stu lat i mają skończyć w 2026 roku w setną rocznicę śmierci jej twórcy, architekta Antoniego Gaudiego. Dojdzie kilka wież i cała budowla będzie wyróżniać się jeszcze bardziej na tle panoramy miasta. Sagrada jest największym i najbardziej znanym dziełem artysty, który odcisnął na Barcelonie swoje piętno bardziej niż jakikolwiek inny architekt na jakimkolwiek innym tak dużym mieście*. Tak to ma mniej więcej wyglądać:

Gaudi pracował nad swoim projektem 43 lata a jego ideą było zbudowanie świątyni idealnej. Kościół ma trzy fasady, Narodzenia, Męki i Chwały. Sagrada ma w swojej końcowej formie posiadać 18 wież. 12 poświęconych apostołom, cztery ewangelistom, jedna Marii – ma być ukoronowana gwiazdą (symbolizującą Jutrzenkę), a najwyższa 170-metrowa zakończona krzyżem Jezusowi. Bilety wstępu na wieże nie są niestety wliczane w podstawowy bilet i mogą być jedynie zakupione jako część biletu mieszanego >TOP VIEWS. Gaudi przed tragiczną śmiercią zdążył ukończyć jedynie częściowo jedną z trzech zaprojektowanych fasad. Była to Fasada Narodzenia (od strony Plaça de Gaudí ze stawem), z charakterystycznym zielonym Drzewem Życia oraz gołębiami symbolizującymi wiernych.

Po drugiej stronie bazyliki znajduje się Fasada Męki. Ponieważ oryginalny projekt Gaudiego uległ częściowo zniszczeniu, o stworzenie tej części kościoła poproszono współczesnego artystę Josepa Marię Subirachsa.

Na dziedzińcu przy Fasadzie Narodzenia znajduje się Portal Dziewicy Różańcowej do którego prowadzą niesamowite drzwi z brązu z pięknymi motywami florystycznymi.

Sagrada Familia przydatne informacje

Każdy element jest tu dopracowany do najdrobniejszych szczegółów. Przy projekcie drzwi pracował inny wybitny współczesny artysta, japończyk Etsuro Sotoo.

Wnętrze świątyni, a szczególnie nawa główna przypomina ogromny las z wysokimi pniami drzew, z których wyrastają mniejsze gałęzie. W głębi znajduje się ołtarz przedstawiający rzeźbę ukrzyżowanego Jezusa, zawieszoną na baldachimie, który przypomina niektórym parasol.

W tej części znajduje się też siedem kapliczek oraz krypta, w której spoczywają szczątki Gaudiego. Wnętrze świątyni robi ogromne wrażenie przez swoją wielkość. Bazylika ma powierzchnię 4,5 tys.mkw, a mieści się w niej około 12 tys. wiernych. W podziemiach zorganizowano muzeum poświęcone historii powstania bazyliki, zgromadzono tu plany, rysunki i makiety. Ważną rolę w kościele odgrywają witraże prześwietlające całe wnętrze kolorami za każdym razem kiedy zaglądają do niego promienie słońca.

A jak się zabrać do zwiedzania Sagrady praktycznie? Po pierwsze:

KUP BILETY PRZEZ INTERNET WCZEŚNIEJ

Przez wcześniej mamy na myśli co najmniej kilka dni przed, ponieważ bilety kupujesz na określoną godzinę wejścia, a kupując w dniu zwiedzania może się okazać, że najwcześniejsze wolne wejścia są dopiero na następny dzień! Na miejscu praktycznie nie ma już opcji kupna biletów podstawowych.

[UWAGA] Młodzi ludzie pomiędzy 11, a 30 rokiem życia mogą skorzystać z promocji na bilety za pół ceny w środy, czwartki po godzinie 17.00

TERMIN PROMOCJI USTALAJĄ WŁADZE MIASTA SPRAWDŹ WIĘC CZY JEST ONA AKTYWNA W TRAKCIE TWOJEGO POBYTU.  Więcej info tutaj>

-SAGRADA ZA PÓŁ CENY-

 

Co do transportu to najłatwiej oczywiście pod Sagradę dotrzeć metrem. Wysiadasz wtedy na stacji Sagrada Familia, do której dojedziesz niebieską linią L5 lub fioletową L2.

Poznaj historię Sagrady oraz innych projektów Gaudiego na naszej wycieczce ‘Gaudi i widoki’ Plan wycieczki, dostępne terminy oraz ceny znajdziesz TUTAJ

SAGRADA FAMILIA

Carrer de Mallorca, 401, 08013 Barcelona

Godz. otwarcia:

 • marzec 9.00-19.00
 • kwiecień-wrzesień 9.00-20.00
 • październik 9.00-19.00
 • listopad – luty 9.00-18.00
 • Boże Narodzenie, Nowy Rok 9.00-14.00

(sprzedaż biletów do 15 min. przed zamknięciem)

 Ceny biletów:

Ceny zmieniają się niestety co roku, w 2019 cena za bilet podstawowy wynosi 17EUR > KUP, najtańsze bilety podstawowe dostępne są jedynie w godzinach popołudniowych od około 17:00 i bardzo szybko znikają. Jeśli zależy Ci na wejściu do Sagrady a bilety podstawowe nie są już dostępne, sprawdź dostępność droższych opcji np. z Audio przewodnikiem za 25EUR > KUP

Dzieci poniżej 11 roku życia wchodzą za darmo.

Msza:

Każdej niedzieli o godzinie 9:00 w Bazylice odbywa się międzynarodowa Msza Święta. Wejście jest wtedy darmowe dla każdego. Wejście od strony Fasady Narodzenia od godz. 8:30 do 9:00.

SPRAWDŹ PROMOCJĘ ‘SAGRADA ZA PÓŁ CENY DLA MŁODYCH’

Oficjalna strona:

http://www.sagradafamilia.org

__________

*byli też inni, wiedziałeś? Lecorbusier w Chandigarh, Oscar Niemeyer w Brasilii, Hilary Majewski w Łodzi

7 KOMENTARZE

 1. Mam pytanie córka ma skończone 11 lat, ale nie ma jeszcze 12, czy bilet mam już kupić jako szkolny studencki?

 2. Jeśli skończyłam w lipcu 30 lat to bilet za pół ceny mnie nie obowiązuje, prawda?
  Czy do Sagrada Familia można wejść w spodenkach do kolan?
  Pozdrawiam.

  • nie próbowaliśmy szczerze mówiąc ale wydaje się, że możesz, ew. zostawisz ją w schowku na terenie bazyliki.

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię