ZAWSZE NA WAKACJACH

Załóżmy, że masz międzylądowanie w Barcelonie i tylko 5 godzin wolnego czasu, gdzie pojedziesz? O ile nie jesteś fanatykiem Barçy 😉 to jasne, że tutaj. I nie bez przyczyny. Świat może i roi się od turystycznych pułapek ale to zdecydowanie nie jest jedna z nich.

Bazylika Sagrada Familia to symbol Barcelony. Budują ją od ponad stu lat i mają skończyć w 2026 roku w setną rocznicę śmierci jej twórcy, architekta Antoniego Gaudiego. Dojdzie kilka wież i cała budowla będzie wyróżniać się jeszcze bardziej na tle panoramy miasta. Sagrada jest największym i najbardziej znanym dziełem artysty, który odcisnął na Barcelonie swoje piętno bardziej niż jakikolwiek inny architekt na jakimkolwiek innym tak dużym mieście*. Tak to ma mniej więcej wyglądać:

Gaudi pracował nad swoim projektem 43 lata a jego ideą było zbudowanie świątyni idealnej. Kościół ma trzy fasady, Narodzenia, Męki i Chwały. Sagrada ma w swojej końcowej formie posiadać 18 wież. 12 poświęconych apostołom, cztery ewangelistom, jedna Marii – ma być ukoronowana gwiazdą (symbolizującą Jutrzenkę), a najwyższa 170-metrowa zakończona krzyżem Jezusowi. Gaudi przed tragiczną śmiercią zdążył ukończyć jedynie częściowo jedną z trzech zaprojektowanych fasad. Była to Fasada Narodzenia (od strony Plaça de Gaudí ze stawem), z charakterystycznym zielonym Drzewem Życia oraz gołębiami symbolizującymi wiernych.

Po drugiej stronie bazyliki znajduje się Fasada Męki. Ponieważ oryginalny projekt Gaudiego uległ częściowo zniszczeniu, o stworzenie tej części kościoła poproszono współczesnego artystę Josepa Marię Subirachsa.

Na dziedzińcu przy Fasadzie Narodzenia znajduje się Portal Dziewicy Różańcowej do którego prowadzą niesamowite drzwi z brązu z pięknymi motywami florystycznymi.

Sagrada Familia przydatne informacje

Każdy element jest tu dopracowany do najdrobniejszych szczegółów. Przy projekcie drzwi pracował inny wybitny współczesny artysta, japończyk Etsuro Sotoo.

Wnętrze świątyni, a szczególnie nawa główna przypomina ogromny las z wysokimi pniami drzew, z których wyrastają mniejsze gałęzie. W głębi znajduje się ołtarz przedstawiający rzeźbę ukrzyżowanego Jezusa, zawieszoną na baldachimie, który przypomina niektórym parasol.

W tej części znajduje się też siedem kapliczek oraz krypta, w której spoczywają szczątki Gaudiego. Wnętrze świątyni robi ogromne wrażenie przez swoją wielkość. Bazylika ma powierzchnię 4,5 tys.mkw, a mieści się w niej około 12 tys. wiernych. W podziemiach zorganizowano muzeum poświęcone historii powstania bazyliki, zgromadzono tu plany, rysunki i makiety. Ważną rolę w kościele odgrywają witraże prześwietlające całe wnętrze kolorami za każdym razem kiedy zaglądają do niego promienie słońca.

A jak się zabrać do zwiedzania Sagrady praktycznie? Po pierwsze:

KUP BILETY WCZEŚNIEJ ONLINE!

Masz dwie opcje zakupu biletu:

 1. Klasycznie na stronie internetowej bazyliki – dostaniesz wtedy swój bilet na maila i możesz go nawet wydrukować lub po prostu zapisać w swoim smartfonie.
 2.  Druga opcja to zakup przez aplikację Sagrada Familia i właśnie te sposób najbardziej polecam, będziesz mieć swój bilet pod ręka w aplikacji a dodatkowo aplikacja służy jako bezpłatny AUDIOPRZEWODNIK (dostępny też po polsku).

Przez wcześniej mamy na myśli co najmniej kilka dni przed, ponieważ bilety kupujesz na określoną godzinę wejścia, a kupując w dniu zwiedzania może się okazać, że najwcześniejsze wolne wejścia są dopiero na następny dzień! Na miejscu praktycznie nie ma już opcji kupna biletów podstawowych.

[UWAGA] Młodzi ludzie pomiędzy 11, a 30 rokiem życia oraz studenci mogą skorzystać z promocji na bilety w obniżonej cenie o kilka EURO.

Co do transportu to najłatwiej oczywiście pod Sagradę dotrzeć metrem. Wysiadasz wtedy na stacji Sagrada Familia, do której dojedziesz niebieską linią L5 lub fioletową L2.

Na koniec polecam obejrzeć naszego vloga z Sagrady:

Poznaj historię Sagrady oraz innych projektów Gaudiego na naszej wycieczce 'Gaudi i widoki’ Plan wycieczki, dostępne terminy oraz ceny znajdziesz TUTAJ

SAGRADA FAMILIA

Carrer de Mallorca, 401, 08013 Barcelona

Godz. otwarcia:

 • marzec 9.00-19.00
 • kwiecień-wrzesień 9.00-20.00
 • październik 9.00-19.00
 • listopad – luty 9.00-18.00
 • Boże Narodzenie, Nowy Rok 9.00-14.00

 Ceny biletów:

Ceny zmieniają się niestety co roku, w 2024 cena za bilet podstawowy wynosi z wliczonym audio przewodnikiem 26EUR > KUP 

Ważne! Najwygodniej kupić bilet przez aplikację, która jest również używana jako audioprzewodnik.

Dzieci poniżej 11 roku życia wchodzą za darmo.

Msza:

Każdej niedzieli o godzinie 9:00 w Bazylice odbywa się międzynarodowa Msza Święta. Wejście jest wtedy darmowe dla każdego. Wejście od strony Fasady Narodzenia od godz. 8:00 do 9:00.

Oficjalna strona:

http://www.sagradafamilia.org

__________

*byli też inni, wiedziałeś? Lecorbusier w Chandigarh, Oscar Niemeyer w Brasilii, Hilary Majewski w Łodzi

PRZEGLĄD RECENZJI
CENA
NASZA OCENA
Miłośniczka Barcelony i Morza Śródziemnego. Szalona przewodniczka wycieczek oraz niespełniona dizajnerka. W mieście Gaudiego od 2015, psia mama ;D.
sagrada-familiaJedna z najlepszych atrakcji w Barcelonie.

9 KOMENTARZE

 1. Mam pytanie córka ma skończone 11 lat, ale nie ma jeszcze 12, czy bilet mam już kupić jako szkolny studencki?

 2. Jeśli skończyłam w lipcu 30 lat to bilet za pół ceny mnie nie obowiązuje, prawda?
  Czy do Sagrada Familia można wejść w spodenkach do kolan?
  Pozdrawiam.

  • nie próbowaliśmy szczerze mówiąc ale wydaje się, że możesz, ew. zostawisz ją w schowku na terenie bazyliki.

 3. Dzięki za garść przydatnych informacji 🙂
  Teraz tylko czekać jeszcze na zakończenie budowy, które ma nastąpić w 100 rocznicę śmierci Gaudiego (czyli 2026 rok), a następnie będzie można podziwiać budowlę w całej okazałości.
  Czekamy już 140 lat, to co nam jeszcze te kilka lat poczekać 😉

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię