ZAWSZE NA WAKACJACH

Dzisiaj to jedna z najciekawszych dzielnic Barcelony, kiedyś Gràcia była całkowicie odrębnym miasteczkiem. Uznawana jest za jedną z najbardziej hipsterskich części stolicy Katalonii. Udało się jej zachować swój niezależny charakter i słynie dziś z bardzo aktywnej społeczności artystycznej. Słynne knajpy, placyki, małe dizajnerskie sklepiki oraz masa dobrego jedzenia. Postaramy się podpowiedzieć jak warto spędzać tu czas.

HISTORIA

Gràcia powstała na początku XVII w. kiedy na obrzeżach otoczonej wtedy murem obronnym Barcelony założono klasztor karmelitanek. Dzisiaj jest to zarówno dzielnica jak i nazwa lokalnego osiedla 'Vila de Gràcia’ czyli Miasto Gràcia. Kiedyś prowadził do niej wiejski trakt zwany Passeig de Gràcia, obecnie to jedna z najsłynniejszych i najbardziej kultowych ulic w Barcelonie. Od niej w XIX wieku zaczęła się wielka rozbudowa miasta i ekspansja dzielnicy Eixample (przedłużenie), która w 1897 r. przyczyniła się do włączenia małego miasteczka Gràcia do centrum administracyjnego Barcelony.

Chociaż Gràcia stała się wtedy częścią wielkiego miasta, udało jej się zachować swój odrębny, bardzo niezależny od reszty miasta klimat. Co ciekawe, dzielnica nie uchodzi za bardzo turystyczną, nie zobaczysz tutaj takich mas ludzi jak na Starym Mieście. Przyczyna jest dosyć prosta, nie ma tutaj aż tylu skupionych w jednym miejscu zabytków. A propos…

ATRAKCJE GRÀCII

Gracie zwiedza się dla jej charakteru i klimatu, a nie dla zabytkowych budynków, chociaż gdy się lepiej przyjrzeć takich jest tu również cała masa. Dzielnica charakteryzuje się niską ale bardzo piękną zabudową, typową dla małych katalońskich miasteczek.

Jest tu masa placów i placyków i to one tworzą wyjątkowy urok tego miejsca. Do najsłynniejszych należą Plaça del Sol, Plaça Vila de Gràcia oraz Plaça de la Virreina. W tych miejscach szczególnie wieczorami skupia się lokalna społeczność.

Poza knajpkami Gràcia to również bardzo ciekawe zaplecze sklepów i butików. Znajdziesz tutaj bardzo alternatywne ciuchy, biżuterię i kosmetyki. Większość sklepów skoncentrowana jest na słynnej ulicy Carrer Verdi, znajduje się przy niej również urokliwe małe kino Verdi. Pisząc o Gràcii, nie można nie wspomnieć o pysznym jedzeniu i piciu. Dzielnica ta skrywa jedne z najlepszych knajpek w mieście, podrzucimy Ci kilka naszych ulubionych:

  • La Trini
  • La Nena 
  • Sol de NIT
  • Vermuteria Lou
  • Bar Bodega Quimet

Dwie najsłynniejsze atrakcje dzielnicy to zlokalizowany na Carrer de les Carolines Casa Vicens. Jest to pierwszy projekt Antoniego Gaudiego z 1883 roku. Możesz nawet zwiedzić jego wnętrza co mocno polecamy, bilety kupisz TUTAJ.

Kolejna atrakcja, nieco oddalona od centrum dzielnicy to słynny już chyba na cały świat Park Güell. To wyjątkowe miejsce również projektu Gaudiego miało stworzyć całkowicie odrębną dzielnicę, ale to już zupełnie inna historia. Jeśli chcesz ją poznać przejdź  TUTAJ.

Pamiętaj, że jeśli wybierasz się do parku i chcesz zobaczyć wszystkie jego części, musisz koniecznie kupić bilet online TUTAJ.

FIESTA DE GRÀCIA

Na koniec chciałabym jeszcze wspomnieć o całkiem niesamowitym wydarzeniu związanym z dzielnicą Gracia. Każdego roku w sierpniu odbywa się tu jedna z najciekawszych i najbardziej kolorowych fiest w Barcelonie. Fiesta Mayor de Gràcia to wyjątkowa impreza, która na kilka dni zamienia lokalne ulice w baśniowe krainy. Mieszkańcy konkretnych ulic przystrajają je w różne motywy, przy okazji gra muzyka na żywo i oczywiście można się napić i dobrze zjeść.

Warto poświęcić chociaż kilka godzin swojej wizyty w Barnie na spacer po tej urokliwej dzielnicy, a jeśli chciałbyś zrobić to z lokalsami, napisz do nas, a my zorganizujemy dla Was specjalną trasę wycieczki.

Na Gràcię najprościej dojechać zieloną linią metra L3 wysiadając na stacji Diagonal i kierując się w górę lub kolejką FGC na stacji Gràcia.

JAK DOJECHAĆ

Jeśli planujecie wyjazd do Barcelony w tym roku ale nie wiecie jeszcze dokładnie kiedy, możecie dołączyć za darmo do naszego Newslettera a my wyślemy Wam informacje o nadchodzących wydarzeniach.

Miłośniczka Barcelony i Morza Śródziemnego. Szalona przewodniczka wycieczek oraz niespełniona dizajnerka. W mieście Gaudiego od 2015, psia mama ;D.

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię