ZAWSZE NA WAKACJACH

Na barcelońskie wzgórze Montjuïc można dostać się na kilka sposobów, ale zdecydowanie najfajniej jest wjechać tam jedną z dwóch kolejek – Aeri del Port  lub Telefèric de Montjuïc. Poniżej znajdziesz ich opis oraz nasze porównanie.

TELEFÈRIC DE MONTJUÏC

Widok na wagoniki Telefèric de Montjuïc z ogrodów przy Carrer del Castell.

Telefèric de Montjuïc jest stosunkowo młoda, nie minęło nawet 10 lat od jej otwarcia. Wygląda dokładnie tak samo jak większość nowoczesnych kolejek narciarskich – na wagonikach brakuje właściwie tylko miejsca na zamontowanie nart lub deski. Na tym kończą się jednak podobieństwa: wzgórze ma raptem 200 metrów i rzadko leży na nim śnieg. Na Kolejkę najwygodniej dostać się naziemną kolejką Funicular de Montjuïc, która kursuje z przystanku fioletowej linii metra L2 Paral-lel. W sezonie wagoniki Telefèric de Montjuïc kursują dosłownie co kilka minut, a do każdego wchodzi około 4 -6 osób co sprawia, że nie trzeba zbyt długo czekać w kolejce. Cała trasa ciągnie się wzdłuż ogrodów z odległymi widokami na miasto oraz wzgórze. Zaletą jest również możliwość kupna biletów online TUTAJ. Na górze czekają na Ciebie przepiękne panoramy, ogrody, a nawet zamek! Więcej o Montjuïc piszemy >TUTAJ.

 Widok ze środka wagonika Telefèric de Montjuïc.

Kolejka ma 3 stacje: 

 1. Najniższą: Parc de Montjuïc
 2. Średnią: Mirador
 3. Castell de Montjuïc (zamek)
Mapka Teleferic
Mapka trasy kolejki Telefèric de Montjuïc.

Ceny nie różnią się niezależnie od tego, na której stacji się zatrzymasz. Bilety można kupić zarówno online jak i na miejscu i kosztują około 15 EUR w dwie strony.

DNI ORAZ GODZINY OTWARCIA:

 • styczeń – luty  10:00 – 18:00
 • marzec – maj  10:00 – 19:00
 • czerwiec – wrzesień  10:00 – 21:00
 • październik 10:00 – 19:00
 • listopad – grudzień 10:00 – 18:00

*na wszelki wypadek warto sprawdzić czy nie ma jakiś zmian w harmonogramie na oficjalnej stronie >TUTAJ

AERI DEL PORT

Kolejki linowe Barcelona
Widok na Barcelonę z wieży 'Torre Sant Sebastià’ z której kursuje Aeri del Port.

Aeri del Port to można już powiedzieć zabytkowa kolejka. Otwarta została w 1929 zbiegając się w czasie z Wystawą Światową, która właśnie odbywała się w Barcelonie. Kolejka ma swój punkt początkowy na wieży 'Torre Sant Sebastià’, która znajduje się przy starym porcie niedaleko Hotelu W. Z 78-metrowej wieży czerwone oldskulowe wagoniki zabiorą Cię aż do punktu widokowego przy Hotelu Miramar na wzgórzu Montjuïc. Stamtąd pozostaje około 15-minutowy spacer śliczną trasą przez ogrody Montjuïc, aż do znajdującego się na szczycie zamku. Trasa kolejki biegnie nad portem, zapewniając niesamowite widoki na całe miasto. Aeri del Port kursuje co około 20 minut, ponieważ na każdą trasę w jedną stronę wpuszczany jest tylko jeden wagonik, do środka mieści się około 18 osób plus motorniczy.Polecamy obejrzeć nasz krótki filmik (poniżej) z kolejki portowej i zobaczyć jakie wspaniałe widoczki oferuje ta atrakcja.

Widok ze środka wagonika Aeri del Port.

Kolejka ma 3 stacje:

 1. Torre Sant Sebastià
 2. Torre Jaume I (bez opcji wysiadki)
 3. Finalna – Punkt widokowy 'Ogrody Miramar’ przy Hotelu Miramar
Mapka trasy kolejki Aeri del Port.

Bilety można kupić na miejsu lub ONLINE i kosztują:

 • 12 EUR za bilet w jedną stronę (można startować zarówno z wieży Sant Sebastià jak i w druga stronę z ogrodów Miramar)

 • 20 EUR za bilet w dwie strony

DNI ORAZ GODZINY OTWARCIA:

 • styczeń – luty  11:00 – 17:30
 • marzec – maj 10:30 – 19:00
 • 1 czerwca – 11 września  10:30 – 20:00
 • 12 września – 30 października 10:30 – 19:00
 • 31 października – 31 grudnia 11.00 – 17.30
 • 25 grudnia  – ZAMKNIĘTE

*na wszelki wypadek warto sprawdzić czy nie ma jakiś zmian w harmonogramie na oficjalnej stronie >TUTAJ

KTÓRĄ KOLEJKĘ WYBRAĆ?

Przewagą Telefèric de Montjuïc nad Aeri del Port jest niższy koszt przejażdżki i fakt, że można nim dojechać prawie pod sam zamek na wzgórzu KUP BILET ONLINE. Z kolei Aeri del Port oferuje nieco bardziej spektakularne widoki na port w trakcie podróży ale pamiętaj kupić bilet ONLINE Wybór należy do Ciebie!

[NASZA RADA] Na obie kolejki polecamy kupić sobie bilety tylko w jedną stronę. Widoki powrotne niczym się nie różnią a ze wzgórza do miasta możecie przejść kilkoma naprawdę ślicznymi trasami a do tego nie wymagającymi, ponieważ idziecie cały czas z górki.

Kolejki linowe Barcelona
Widok na miasto i Port Vell z punktu widokowego przy Hotelu Miramar.
PRZEGLĄD RECENZJI
AERI DEL PORT
TELEFÈRIC DE MONTJUÏC
Miłośniczka Barcelony i Morza Śródziemnego. Szalona przewodniczka wycieczek oraz niespełniona dizajnerka. W mieście Gaudiego od 2015, psia mama ;D.
kolejki-linowe-na-montjuicZdecydowanie lepsza jest Aeri del Port za niesamowite widoki na port i całe miasto plus świetny starodawny klimat wagoników, jedyny minus to spora cena Telèferic de Montjuic spokojnie można sobie odpuścić, trasa na szczyt wzgórza jest bardzo prosta a podobne widoki co z wagoników można podziwiać z punktów widokowych na wzgórzu.

16 KOMENTARZE

 1. a czy jest możliwość zakupu biletu w jedną stronę online? gdy wchodzę na polecana stronę, mam do wyboru bilet normalny lub ulgowy, ale tylko return ticket. Dziekuję. Aga

  • Hej, niestety nie ma opcji kupna online biletów w jedna stronę. Dodam jeszcze, że cena w jedna stronę to około 9 eur i jest jakieś 2 czy 3 eur różnicy z kolejką Aeri del port, która jest dużo lepsza od tych gondolek 😉 Pozdrawiam

 2. Hej 🙂 Czy kolejką Aeri del Port można jechać tylko ze stacji na plaży na wzgórze? Czy istnieje możliwość z Miramar na wzgórzu i w dół na plaże bo tylko taka opcja mnie interesuje 🙂 Wylatuję już niedługo do Barcelony i układam sobie plan zwiedzania. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

 3. Dzień dobry,
  Czy na którąś z kolejek obowiązuje bilet T Casual?
  Pozdrawiam serdecznie,
  Adrian Kopp

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię