ZAWSZE NA WAKACJACH

Każdy, kto przyjeżdża do Barcelony ma na swojej liście przynajmniej jeden z zabytków zaprojektowanych przez Antoniego Gaudiego. Nie jest to specjalnie trudne – aż osiem z nich jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Każdy ma swoje typy, naszym ulubieńcem jest Palau Güell. Nie zrozum nas źle, doceniamy wszystkie dzieła tego wybitnego architekta ale jest coś w tym pałacu, co przykuwa uwagę już kiedy mijasz wielkie pięknie wykute stalowe bramy. Może to nasze zafascynowanie mrocznymi filmami a może po prostu według nas Palau Güell wyróżnia się na tle pozostałych projektów architekta.

W SĄSIEDZTWIE DOMÓW PUBLICZNYCH…

Był to jeden z pierwszych projektów Gaudiego, budowa rozpoczęła się w 1885 roku. Zleceniodawcą był dobry przyjaciel i patron architekta Eusebi Güell. Budynek mieści się na Ravalu co też dodaje mu wyjątkowego klimatu. Raval to stare miasto, dzielnica która zawsze była sławna ze swego życia nocnego, kabaretów ale też przestępczości i prostytucji. Dzisiaj ze względu na rozwijającą się w tej okolicy turystykę sytuacja wygląda nieco inaczej chociaż osobiście uważamy, że spacerując wieczorem ulicami Ravalu nadal czuć ten dawny klimat. Czemu przemysłowiec wybrał to miesce pod swój pałac? No cóż, powody mogły być dwa. W pobliżu, przy ulicy Rambla de Caputxins znajdował się dom rodziców Euzebiusza, być może chciał być po prostu blisko swojej rodziny. Jest też inna teoria. Na zachód od Ramblas, kilka minut spacerem od parceli gdzie zaczęto budowę posiadłości znajdował się luksusowy Palau Moja, dom szwagra Guella Claudio Lopeza i Bru. Mogło chodzić o czystą rywalizację między bogatą arystokracją. Fakt jest taki, że Gaudi miał tutaj właściwie nieograniczony budżet.

ORGANICZNE WNĘTRZA

Pałac uznany jest dziś za jedno z najwybitniejszych dzieł katalońskiej secesji. Gaudi nie tylko był jego architektem, ale zaprojektował też wnętrze, meble i dekoracje. Niesamowite stalowe, drewniane i szklane konstrukcje tworzą razem niepowtarzalną całość, a co jest w tym najciekawsze każda z nich ma swoje przeznaczenie.

Wszystkie zdobienia są oczywiście stworzone na kształt i podobieństwo tego co możemy znaleźć w naturze. Gaudi bardzo często podkreślał w swojej filozofii projektowania, że człowiek nie jest w stanie wymyślić nic, czego już wcześniej nie stworzyła natura. Kafelki przypominające łuski ryby czy kominy wyglądające jak drzewa i krzewy to normalne motywy w dziełach tego architekta. I tak, centralny salon oraz jego sufit dzięki swoim licznym specjalnie umieszczonym w odpowiednich miejscach otworom wpuszczającym do środka światło, daje efekt gwieździstego nieba lub kosmosu! 

MUZEUM

Z ciekawostek warto wspomnieć, że dom był pierwszym w stolicy Katalonii budynkiem, w którym zastosowano gazowe oświetlenie. Wiele lat po wybudowaniu przekształcony został w Muzeum Teatru katalońskiego. Dzisiaj to prawdziwe muzeum sztuki Gaudiego. Zwiedzając pałac polecamy zaopatrzyć się w darmowy audioprzewodnik dostępny w języku angielskim (niestety nasz ojczysty język nie jest jeszcze zbyt popularny w Barcelonie). Możesz wtedy dokładnie wyobrazić sobie co miał na myśli twórca, budując swoje dzieło. Najlepiej wybrać się na zwiedzanie w słoneczny dzień, masz wtedy pewność że będzie otwarty również dach z przepięknym lasem kominów.

Za wejście do pałacu zapłacisz 12 EUR za bilet normalny i 8 EUR za ulgowy. Zarezerwuj sobie około 1,5 godziny na zwiedzanie, ponieważ czasem po zakupie biletów trzeba jeszcze chwilę poczekać (do środka wpuszczana jest tylko określona liczba zwiedzających naraz). Polecamy kupno biletów z wyprzedzeniem przez oficjalną stronę Muzeum   >TUTAJ, unikniesz w ten sposób stania w kolejce. Proponujemy wybrać pierwszą opcję z listy czyli Palau Güell 's visit i jeśli czujesz się pewny/a z językiem to tak jak pisaliśmy wcześniej wziąć na miejscu przewodnik audio po angielsku (jest on wliczony w cenę biletu).

[UWAGA] Muzeum jest zamknięte w poniedziałki, a jeśli trafisz do Barcelony w pierwszą niedzielę miesiąca to wejście do Pałacu jest darmowe (liczba biletów w tej opcji jest ograniczona).

Tak jak pisaliśmy wcześniej, Palau Güell znajduje się na Ravalu przy Ramblach a najbliższa stacja metra to zielona linia L3, przystanek Liceu.

WESPRZYJ TWÓRCÓW

Podoba Ci się to co robimy? Chętnie wracasz do naszych postów i sprawdzasz nowości. Teraz możesz nas dodatkowo wesprzeć wysyłając nam darowiznę. Będzie nam super miło i obiecujemy udostępniać jeszcze więcej barcelońskich ciekawostek. Gracias!

[wpedon id=6684]

PALAU GÜELL
CARRER NOU DE LA RAMBLA
3-5, 08001 BARCELONA

GODZ. OTWARCIA:
LATO (01.04-31.10)
WTOREK-NIEDZIELA 10.00-20.00 – OST. WEJŚCIE O 19
PON.- ZAMKNIĘTE
ZIMA (01.11-31.03)
WTOREK-NIEDZIELA 10.00-17.30 – OST. WEJŚCIE O 16.30
PON – ZAMKNIĘTE
CENY BILETÓW:
NORMALNY -12EUR
STUDENCKI – 9EUR
DZIECI(10-17)- 5EUR
DZIECI <10-DARMO
W pierwsze niedziele miesiąca wejście GRATIS (liczba biletów ograniczona)

SPRAWDŹ NA MAPCE

PRZEGLĄD RECENZJI
CENA
DZIECI
Miłośniczka Barcelony i Morza Śródziemnego. Szalona przewodniczka wycieczek oraz niespełniona dizajnerka. W mieście Gaudiego od 2015, psia mama ;D.

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię