ZAWSZE NA WAKACJACH

Barcelona słynie z Parku Güell i jest to miejsce, gdzie swoje kroki kieruje każdy „szanujący się” turysta lądujący na El Prat w przeciągu mniej więcej pierwszych trzech dni pobytu w mieście. Tylko, że kto tak naprawdę chce być jak milion innych osób?

Parc de la Ciutadella to miejsce dużo mniej turystyczne niż Güell. Przede wszystkim dlatego, że wstęp do niego jest zupełnie darmowy i bez żadnych wyjątków. Jest to najstarszy park w Barcelonie wybudowany w miejscu starej Cytadeli, która została zburzona jako znienawidzony symbol utracenia autonomii przez Katalonię po oblężeniu miasta w 1714 roku.

Na co dzień, szczególnie w weekendy, przychodzą tu Barcelończycy – można spacerować, wygrzać się na ławce, pograć w petankę (boule), iść do pobliskiego zoo, a jeżeli pogoda dopisuje to nawet wynająć łódkę i popływać po stawie (koszt to 6 EUR za pół godz. od pary). Park obfituje też w ekstrawaganckie budynki i fontanny, które dodają tylko klimatu temu wyjątkowemu miejscu. Jeżeli lubisz klimat miejskich parków Londynu i Paryża to miejsce na pewno przypadnie Ci do gustu. Aha, i mają darmowe wifi!

Park Ciutadella

Koniecznie trzeba zobaczyć  Fontannę Cascada w zachodniej części parku, ta piękna konstrukacja została zaprojektowana przez architekta Josepa Fontsére a jego pomocnikiem był studiujący wówczas architekturę Antoni Gaudi. Warto wejść po schodach na wyższy pułap fontanny gdzie stojąc obok niesamowitej rzeźby Venus, możesz podziwiać częściowe widoki na miasto w stronę Barcelonety oraz Montjuïc.

Kolejnym ciekawym zabytkiem w parku jest Castell dels Tres Dragons zaprojektowany przez  Lluísa Domènecha i Montanera, wybudowany w 1888 roku przy okazji odbywającej się w Barcelonie Wystawy Światowej. Budynek był na początku kawiarnio-restauracją, następnie powstało w nim Muzeum Zoologiczne. Zbombardowany w trakcie wojny domowej został odbudowany w 1980 roku i ponownie był siedzibą muzeum aż do 2010 roku kiedy eksponaty zostały przeniesione do nowego budynku Museu Blau.

Barcelońskie zoo powstało w 1892 roku. Poza setką znanych gatunków zwierząt możesz zobaczyć w nim pokazy fok oraz goryle. Do 2003 roku zoo było domem dla sławnego goryla albinosa Snowflake’a.

Zoo Barcelona

Do parku można przejść alejką, na której znajduje się przepiękna kolorowa mozaika przedstawiająca mapę starego miasta. Po drugiej stronie deptaka znajduje się Łuk Triumfalny – kolejna piękna budowla Barcelony – stworzona z charakterystycznej czerwonej cegły. Co ciekawe jest to jedyny łuk triumfalny na świecie, który nie powstał dla upamiętnienia żadnej wygranej walki, a został zbudowany w celu podkreślenia głównego wejścia na Światową Wystawę w 1888 roku jako brama witająca narody.

Na wycieczkę w okolicę Łuku Triumfalnego i Parku Ciutadella najlepiej wybrać się w jakiś słoneczny dzień w ciągu tygodnia aby uniknąć tłumów. Dojechać tam możesz zarówno czerwoną linią metra L1 od strony Łuku Triumfalnego (przystanek Arc de Triomf), jak i żółtą L4, dojedziesz wtedy do parku od strony zoo (przystanek Ciutadella | Vila Olímpica). My natomiast jak zawsze polecamy zwiedzanie Barcelony spacerem, a szczególnie okolic Parku Ciutadella, który znajduje się w pięknej okolicy między starym miastem, a plażą Barcelonety i Wioską Olimpijską.

Godz. otwarcia:

  • grudzień-luty 10.00-18.00
  • marzec i listopad 10.00-19.00 
  • kwie.-październik 10.00-19.00
  • maj-wrzesień 10.00-20.00

Wstęp do parku jest darmowy

Ceny wynajmu łódek:

  • 2 osoby – 6 EUR
  • 3 osoby – 9 EUR
  • 4-5 osób – 10 EUR

czas wynajmu: 30 minut

PRZEGLĄD RECENZJI
NASZA OCENA
Miłośniczka Barcelony i Morza Śródziemnego. Szalona przewodniczka wycieczek oraz niespełniona dizajnerka. W mieście Gaudiego od 2015, psia mama ;D.
park-ciutadella-i-arc-de-triomfLokalizacja w samym centrum miasta, piękny park, całkowicie darmowe wejście, możliwość przepłynięcia się łódką, zabytki, sporo atrakcji dla dzieci

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię