ZAWSZE NA WAKACJACH

Jak co roku w pierwszy weekend października najstarsza promenada w mieście La Rambla obchodzi swoje największe święto Festa del Roser.

Impreza związana jest z obchodzonym 7 października świętem Matki Boskiej Różańcowej. Motywem przewodnim święta są kwiaty, przede wszystkim róże. Czemu akurat kwiaty ?

Matka Boska Różańcowa jest patronką Rambli, a hiszpańskie słowo rosario oznaczające różaniec wzięło się od łacińskiej nazwy oznaczającej girlandę róż. Podobno każde Zdrowaś Maryjo przy odmawianiu różańca miało symbolizować jedną różę dla Matki Boskiej.

Przy figurze Virgen del Rosario w tym roku symbolicznie udekorowano wiklinowy wazon białymi różami zadedykowanymi  pracownikom służby zdrowia.

Samo święto zapoczątkowało w latach 60-tych stowarzyszenie Amics de La Rambla. W końcu jedna z ważniejszych części ulicy nazywa się Rambla de Las Flores ze względu na znajdujące się tutaj liczne stragany z kwiatami i roślinami różnego rodzaju. Najważniejszym motywem święta jest przystrajanie emblematycznych budynków i pomników przy ulicy kwiatami. Tutaj przyozdobiona z tej okazji mozaika słynnego katalońskiego artysty Joana Miró.

Przy okazji są też organizowane specjalne eventy i darmowe wejścia do różnych atrakcji. Niestety ze względu na tegoroczne ograniczenia, większość wejściówek jest już zarezerwowana. W weekend można było nawet popłynąć za darmo na rejs po porcie w tzw. Las Golondrinas, wystarczyło kupić we wspomnianych przeze mnie wcześniej straganach kwiatek.

Warto zanotować sobie to wydarzenie i pamiętać o nim w przyszłym roku jeśli planujecie odwiedzić miasto Gaudiego.

 

Miłośniczka Barcelony i Morza Śródziemnego. Szalona przewodniczka wycieczek oraz niespełniona dizajnerka. W mieście Gaudiego od 2015, psia mama ;D.

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię