ZAWSZE NA WAKACJACH

Z doświadczenia wiemy, że zaplanowanie transportu z lotniska jest jednym z ważniejszych elementów przygotowania do podróży, szczególnie jeśli jest to dla nas nowe miejsce lub nie znamy dobrze języka. 

El Prat, czyli główne lotnisko Barcelony jest oddalone ok. 10 km od centrum, jest ono jednak bardzo dobrze skomunikowane z miastem.

Poniżej znajdziesz opis dostępnych opcji transportu z lotniska El Prat oraz ich ceny.

 [UWAGA] Tanie linie z Polski latają na terminal T2, terminal T1 przyjmuje loty z polski dla np. linii Vueling (warto wcześniej sprawdzić na którym terminalu lądujesz).

POCIĄG

Pociągi kursują z Terminalu 2 średnio co 20 minut. W zależności od tego na jakiej stacji będziesz wysiadać czas podróży to około pół godziny. Poniżej dokładna trasa pociągu.

Pociąg z lotniska EL Prat do BArcelony
Rozkład pociągu R2 z El Prat do Barcelony, źródło www.trenscat.com

A tutaj sprawdzisz dokładny ROZKŁAD JAZDY dla pociągów R2

Możliwość przesiadek na stacjach :

 • Bellvitge  > opcja przesiadki na linie L8 , S33 , S4 , S8
 • Barcelona Sants > opcja przesiadki na linie L3, L5
 • Passeig de Gracia > opcja przesiadki na linie L2, L3, L4
 • El Clot – Arago > opcja przesiadki na linie L1, L2

Tu możesz spojrzeć na pełny plan metra i pociągów w Barcelonie.

>PLAN METRA ORAZ POCIĄGÓW BARCELONA

Pociągi kursują od 5:45 rano do 11:38 wieczorem (dla pewności dobrze zajrzeć do rozkładu, możesz go znaleźć >TUTAJ). Koszt przejazdu zależy od tego jaki kupisz bilet. Możesz kupić bilet jednorazowy z lotniska do centrum za 4,50 EUR albo kupić sobie od razu karnet T-Casual na 10 przejazdów o którym pisaliśmy wcześniej, dzięki niemu podróż z lotniska będzie Cię kosztowała około 1 EUR!!! a dodatkowo da Ci możliwość przesiadki na metro i autobus w ramach jednego przejazdu oraz późniejsze podróżowanie podczas zwiedzania.

Gdzie znajdziesz pociągi na lotnisku El Prat.

Jeśli lądujesz na Terminalu 1 to musisz najpierw złapać darmowy shuttle bus na Terminal 2 z którego dojdziesz na pociąg. Na shuttle bus po wyjściu ze strefy odbioru bagażu i ominięciu taksówek poprowadzą Cię znaki, najlepiej pójść w prawo przed punktem Europcar. Kiedy dotrzesz do Terminalu 2 podążaj za zieloną linią 🙂 Po wejściu na terminal drugi idź w stronę wind, dalej musisz przejść kawałek specjalnym korytarzem prowadzącym do stacji pociągów Renfe. Jeśli przylatujesz na Terminal 2 po odbiorze bagażu musisz po prostu iść wspomnianym wcześniej korytarzem kierując się znakami Renfe. Bilety możesz kupić w automatach zaraz po wejściu na stację.

POLSKI PRZEWÓZ OSÓB 

Polecamy polską firmę realizującą transport pod wskazany adres w Barcelonie oraz na całym wybrzeżu Katalonii. Kierowcy polskojęzyczni sprawnie i bezpiecznie dowiozą Cię do celu. Dysponują kilkoma przestronnymi busami, więc możesz skorzystać z ich usług również większą grupą. Transport realizowany po wcześniejszej rezerwacji TUTAJ.

Rekomendowana przez nas firma to sprawdzony przewoźnik o konkurencyjnych cenach pomiędzy środkami komunikacji miejskiej, a taxi. Kierowcy posiadają też wiedzę o Barcelonie i służą praktycznymi wskazówkami, aby pobyt był jeszcze bardziej udany 🙂

Transport realizowany jest bez względu na porę dnia czy nocy. Dużym plusem, tym bardziej dla osób podróżujących pierwszy raz do Barcelony jest kontakt z polskim kierowcą. Sami korzystaliśmy kilkukrotnie. Z czystym sumieniem polecamy!

METRO

Niedawno została otwarta nowa linia metra L9 Sud która łączy Lotnisko z częścią Barcelony – Zona Universitaria. Poniżej dokładna trasa.

Metro L9 transport z lotniska El Prat
plan podróży linii metra L9 w Barcelonie z Lotniska w stronę Zona Universitaria

 

Na odpowiednio zaznaczonych przystankach możesz przesiąść się na inne stacje metra lub zaplanować swój przejazd z wspomnianą przez nas wcześniej aplikacją Barcelona Metro lub TMB.

Koszt przejazdu metrem w tym wypadku jest wyższy niż standardowy przejazd dla 1 strefy, bilet T-casual nie pokrywa niestety kosztu transportu na lotnisko linią L9. Specjalny bilet z i na lotnisko kosztuje 4,50 EUR i nie jest zbyt opłacalny, ponieważ tak jak wspominaliśmy wcześniej nie daje Ci możliwości przesiadki na inne środki transportu, a linia L9 nie zatrzymuje się na żadnych głównych stacjach w centrum. W tym wypadku dużo lepszą opcją jest złapanie pociągu lub opisanego niżej Aerobusa.

Gdzie znajdziesz przystanek metra na lotnisku

Dla Terminalu 1 przystanek znajduje się wewnątrz budynku, wystarczy podążać za znakami na L9 Sud (pomarańczowa linia metra). Aby dojść do przystanku metra z Terminalu 2 musisz iść za znakami stronę stacji pociągów, metro znajduje się tuż obok (jak w przypadku T1 musisz kierować się znakami na L9 Sud).

AEROBUS

Transport z lotniska El Prat w Barcelonie - Aerobus

Aerobusy to charakterystyczne niebieskie autobusy kursujące między centrum Barcelony (Plaça Catalunya), a Lotniskiem El Prat. Kursują co 5-10 minut od 5:35 rano do 1 w nocy dla Terminalu 1 i od 6 rano do 1 w nocy dla Terminalu 2.

Cena biletu to 5,90 EUR w jedną stronę i 10,20 EUR w dwie strony. Podróż trwa ok. 35 minut a dodatkowym plusem jest dostęp do internetu (możesz wtedy spokojnie sprawdzić jak dotrzeć do swojego miejsca docelowego lub gdzie dalej się przesiąść np. korzystając z wcześniej wymienionych przeze mnie aplikacji 😉 ). Autobusy zatrzymują się na przystankach: Plaça de Espanya, Gran Via (przy stacji metra Urgell), Plaça de la Universitat i Plaça de Catalunya. Rozkład przystanków dla aerobusów znajdziesz na oficjalnej stronie >TUTAJ.

Jeśli masz drobne, to bilet możesz kupić u kierowcy, są też dostępne automaty na przystankach na lotnisku i na Placu Catalunya. Można też zakupić je online na stronie Aerobus >TUTAJ (bilety kupione online są ważne przez 90 dni od dnia zakupu).

Gdzie znajdziesz Aerobus na lotnisku

Dla Terminalu 2 gdzie ląduje np. Ryanair przystanek Aerobusu znajduje się bezpośrednio przy wyjściu z sali przylotów wystarczy przejść kawałeczek w lewo i zobaczysz stojący znak aerobusa. Na Terminalu 1 po wyjściu ze strefy odbioru bagaży musisz przejść między postojem dla taksówek, a kawiarnią. Na lotnisku zauważysz na pewno znaki prowadzące do autobusów.

AUTOBUS MIEJSKI DZIENNY ORAZ NOCNY

Jeden z miejskich autobusów nr 46 kursuje w ciągu dnia (od 5 rano 11:50 wieczorem) na trasie między lotniskiem, a Plaça d’Espanya. Plan trasy znajdziesz >TUTAJ.

O ile nie masz kupionego wcześniej biletu T-casual to koszt przejazdu autobusem wyniesie 2,40 EUR za bilet jednorazowy (ten bilet nie daje możliwości przesiadki na inne środki transportu, jeśli więc Twoje miejsce docelowe nie znajduje się na trasie autobusu – NIE POLECAMY).

[UWAGA] Jedynym miejscem na lotnisku gdzie możemy kupić bilet T-casual jest stacja pociągów i metra. Dodatkowy problem to brak wystarczającej ilości miejsca na bagaż. Kolejny minus to częstotliwość, 46 jeździ średnio dwa razy na godzinę (rozkład >TUTAJ).

NOCNY

Z lotniska kursuje autobus nocny N16 (z Terminalu 1) i N17 (z Terminalu 2) do centrum miasta. Rozkład możesz znaleźć na oficjalnej stronie AMB >TUTAJ. Autobusy kursują średnio co 20 min. ale niestety mają sporo przystanków i trasa do centrum trwa około godziny. Koszt biletu to tak jak wyżej 2,15 EUR chyba, że masz już wykupiony bilet T-casual.

[UWAGA] Nocny autobus to na pewno tańsza alternatywa dla taksówki, należy jednak pamiętać żeby dobrze zaplanować taką podróż i sprawdzić  na planie trasy czy dowiezie nas odpowiednio blisko naszego miejsca docelowego albo miejsca przesiadki na drugi nocny. Dodam tu, że metro poza sobotą kursuje tylko do północy.

TAXI

Taksówka to bardzo wygodna, a zarazem najdroższa forma transportu z lotniska, najbardziej opłaca się jeśli podróżujesz w większej grupie. Ceny taksówek wahają się od 30 EUR w ciągu dnia do nawet 50 EUR w nocy.

[UWAGA] Pamiętaj, że w tygodniu w godzinach popołudniowych możesz się natknąć na poważne korki w mieście, w takiej sytuacji warto zastanowić się nad złapaniem pociągu lub metra.

Gdzie znajdziesz postoje Taksówek na El Prat

Terminal 1: po wyjściu ze strefy odbioru bagaży zobaczysz duży znak TAXI i drogę prowadzącą do postoju. Przeważnie jest tam osoba wskazująca, które taksówki są w tej chwili wolne. Terminal 2 jest podzielony na 3 strefy A, B i C. Taksówki czekają przy ulicy bezpośrednio przy wyjściu B. Po wyjściu ze strefy odbioru bagażu zauważysz znak prowadzący do wyjścia na taksówki.

WYNAJEM AUTA

Na lotnisku znajdziesz wiele firm wynajmujących auta, osobiście nie polecamy takiej formy transportu w Barcelonie, chyba że masz wykupiony parking w hotelu.

 [UWAGA] Koszta parkingów są strasznie wysokie – ponad 2 EUR za godzinę i czasami trudno znaleźć wolne miejsca.

NASZA OPINIA

Jeśli chcesz zaoszczędzić na bilecie to kupuj bilet T-casual i łap pociąg. 

Jeśli masz spory bagaż i chcesz szybko dostać się do centrum, a koszta nie są dla Ciebie bardzo istotne, weź Aerobus (najbardziej opłaca się jeśli faktycznie zatrzymuje się blisko Twojego miejsca docelowego i nie musisz się już dalej przesiadać na transport miejski, czyli jeśli mieszkasz w pobliżu Plaça Espanya lub Catalunya, rozkład wyżej).

Jeśli natomiast masz mały bagaż, a Twój hotel znajduje się na trasie autobusu 46 to też jest to dobre wyjście.

[UWAGA] W nocy (po 1:00, kiedy nie kursują już inne środki transportu) o ile nie przeszkadza Ci czekanie na nocny, a następnie ewentualna przesiadka i czekanie na kolejny to zalecamy złapanie taksówki lub wcześniejsze zamówienie prywatnego transferu.

Jeśli nadal nie masz pewności co do swojego transportu z lotniska czy przemieszczania się po mieście, daj nam znać. Postaramy się Ci pomóc.

29 KOMENTARZE

 1. Witam,
  bardzo proszę o informację czy kasując bilet T-10 na liniach L9S następnie L1 jest traktowany jako 1 przejazd czy już dwa ponieważ korzystamy z dwóch linii?
  Ponadto czy mogłabym prosić o informację jak najlepiej dostać się z lotniska El Prat do hotelu Century na ul Carrer de Valencia?
  Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  • Ania, tak będzie traktowany jako jeden przejazd, niestety linia L9 z lotniska nie akceptuje biletów T10, trzeba dopłacić kilka euro i kupić specjalny bilet. Możesz dojechać tak jak napisałaś linią L9 z przesiadką na L1 i wysiadasz na stacji Urgell. Pociągiem musiałabyś jechać na 3 przesiadki, najprościej pod sam hotel taksówką lub napisz do http://www.transport-barcelona.pl i spytaj czy mają miejsca wolne na ten termin.

 2. A co zrobić jesli przyjeżdżam w nocy okolo 0:00 w sobotę (Aerobus?) A powrót we wtorek okolo 16:00 czyli na lotnisku 2h wczesniej. Czy na powrót najtaniej i bez korkow wypadnie pociąg. Z Poble Sec.

   • Nooo tak, to juz postanowione dzięki Waszej podpowiedzi, ale teraz chodzi mi o powrot o 14 we wtorek… Tak, aby nie spoznic sie na lotnisko….

 3. z Poble Sec łatwo dojechać na dworzec Sants i stamtąd macie bezpośredni pociąg R2 Aeropuerto, kasujecie normalny bilet na 1 strefę

 4. mam pytanie potrzebuję dostać się do miejscowości Vilanova la Geltru z lotniska nie wiem czy dobrze odczytałem mapkę powyżej ale rozumiem że bezpośredniego pociągu tam nie ma musze się przesiadać np na stacji El Prat do pociągu lini L2 SUD? bo już się w tym trochę pogubiłem będziemy w większym gronie (6 osób) z bagażami i myślimy nad szybkim dostaniem się do Vilanova la Geltru

  • Krzyśku,

   najlepiej będzie chyba Wam jechać z lotniska pociągiem na dworzec Sants i tam macie faktycznie pociąg, o którym wspomniałeś tylko, że jest to R2 Sud, a nie L2 Sud. Brzmi skomplikowanie ale jest do dosyć łatwa trasa.

   Powodzenia

   • a czy z lotniska jest jakiś środek transportu bezpośredni do Vilanova la Geltru? bo będziemy z małymi dziećmi i do tego dojdą bagaże plus zmęczenie bo jesteśmy rano o 9:30 na lotnisku i nie wiem czy damy radę tak pojechać pociągiem z przesiadkami, no i jeszcze pytanie co do pociągu jeśli byśmy się zdecydowali to dlaczego wracać do stacji Sants na innych nie ma możliwości przesiadki?

 5. Witam. Przylatuję do Barcelony (Lotnisko EL Prat) koło północy w dzień roboczy. W jaki sposób mogę się dostać po północy z lotniska w okolice El Besòs i el Maresme (niedaleko ulic Labra de Prim i Carrer de Pere IV). Ponieważ będę z większą grupą ludzi (7 osób) taksówki raczej odpadają.

  • Angeliko,

   przykro nam to słyszeć ale na następny raz już będziesz wiedzieć gdzie szukać informacji o Barcelonie 🙂

 6. Witam,
  Przylatujemy do Barcelony (El Prat ) w lipcu i chcemy się dostać do miejscowości Llanca na Costa Brava. Sprawdziłem, że można tam się dostać pociągiem ze stacji Sants ale mam problem z rezerwacja biletu. Po sprawdzeniu na stronie RENFE okazało się nie mogę zarezerwować biletu, czy chodzi oto że jest jeszcze za wcześnie? Czy można kupić bilet łączony do stacji Sants i następnie dalej aż do Llanca na lotnisku?

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię