ZAWSZE NA WAKACJACH

Skąd najlepiej widać panoramę Barcelony? Zazwyczaj poleca się Montjuïc, Tibidabo, czy park Güell ale naszym zdaniem dużo lepiej wybrać się na wzgórze Turó de la Rovira i znajdujące się na jego szczycie Bunkry.

Bunkers del Carmel

HISTORIA 

Miejsce jest dosłownie przesiąknięte historią. Na samym szczycie wgórza kiedyś znajdowały się działa przeciwlotniczne, zamontowane na potrzeby wojny domowej. Ich celem była obrona miasta przed nalotami włoskich faszystowskich samolotów bombowych, który nastąpił w marcu 1938 roku.

 

fot. http://www.bunkers.cat/

 Po wojnie cały teren został opuszczony. Planowano budowę miejskiego parku, ale tak naprawdę była to wolna strefa. W połowie lat 40. XX wieku, powstało tu biedne osiedle zwane „Los Cañones” zbudowane głównie z baraków postawionych na pozostałościach wojskowych konstrukcji. Na samych bunkrach i w okolicy powstały aż trzy dzielnice baraków. Los Cañones na szczycie, drugie Raimon Casellas ‘El Santo’  znajdowało się przy wielkim zakręcie Carratera del Carmel a ostatnie Francesc Alegre w starym kamieniołomie Can Velez (dzisiaj znajduje się tu wielki parking widoczny ze wzgórza).

źródło: La Vanguardia

 

Ludzie mieszkali tu w bardzo ciężkich warunkach, bez dostępu do elektryczności, wody czy kanalizacji. Głównie były to rodziny emigrantów z południa kraju pracujący w okolicznych fabrykach.

źródło: La Vanguardia

 

W sumie postawiono tu około 550 baraków, mieszkało w nich około 3000 osób a miejsce istniało do 1990 roku. Po wielu protestach i manifestacjach, mieszkańców relokowano do mieszkań komunalnych w okolicznych dzielnicach Nou Barris oraz Horta-Guinardó.

BUNKRY DZISIAJ

Po wszystkich opisanych wcześniej burzliwych historiach związanych ze wzgórzem Rovira zostały tylko betonowe instalacje. W 2011 roku odbudowano drogę prowadzącą na szczyt, zaraz po tym w 2012 roku miejsce otrzymało Europejską Nagrodę za Miejską Przestrzeń Publiczną. Od tego czasu promowane jest jako popularny punkt widokowy. Promocja ma również na celu rozładowanie ruchu turystycznego w takich miejscach jak okoliczny Park Guell czy wiecznie oblegane Stare Miasto.

fot. Zawsze na wakacjach

W 2014 r. bunkry stały się częścią Museu d’Història de Barcelona (MUHBA). Można tu zwiedzać trzy główne pozostałości baterii przeciwlotniczej – pawilon oficerski, pawilon wojsk i centrum dowodzenia. W okolicy znajdziesz również kolorowe kafle, resztki schodów i ścian. To pozostałości opisanych wcześniej baraków. W ciągu niespełna 10 lat miejsce stało się jedną z napopularniejszych atrakcji w Barcelonie.

Na co dzień przychodzi tu również masa lokalnych. Można urządzić super piknik z 360° widokiem na całe miasto! Wejście na wzgórze nic nie kosztuje i jest dostępne cały rok. W 2023 roku teren został ogrodzony i jest zamykany na noc. W zimę o 17:30 a w lato o 19:30. Oczywiście żeby wykorzystać ten wypad do maksimum trzeba tam wejść w słoneczny dzień. Ale o to akurat w Barcelonie nie trudno!

DOJAZD

W zależności od tego, z której części Barcelony jedziesz możesz złapać autobus pod same bunkry. Najwygodniej dojechać busem numer:

 • 24 z Plaça Catalunya do przystanku Carretera Carmel-Carrer de Mühlberg, który znajduje się pod samymi bunkrami.
 • 22  z Plaça Catalunya do końca trasy, pod samymi bunkrami.
 • V19 z okolic Barcelonety lub Parku Citadella do przystanku Carretera Carmel-Carrer de Mühlberg, który znajduje się pod samymi bunkrami.
 • 116 barrio bus np. z okolicy stacji metra Lesseps dojeżdża praktycznie na sam szczyt wzgórza

Druga opcja to spacer i tu nasza rada. Złap żółte metro L4 do stacji Alfons X, a stamtąd przejdź się niezbyt wymagającą drogą pod górę.

Bunkers del Carmel
Bunkry Carmel

Spacer trwa około pół godziny a trasa jest łatwa, więc warto się trochę przemęczyć. Im wyżej będziesz, tym piękniejszy widok będzie ci towarzyszył.

TURO DE LA ROVIRA

08024 Barcelona

ZIMA 9:00 – 17:30

LATO 9:00 – 19:30

Wstęp darmowy

PRZEGLĄD RECENZJI
NASZA OCENA
Miłośniczka Barcelony i Morza Śródziemnego. Szalona przewodniczka wycieczek oraz niespełniona dizajnerka. W mieście Gaudiego od 2015, psia mama ;D.
bunkry-carmelJeden z najlepszych widoków na miasto, łatwy dojazd i darmowe wejście

8 KOMENTARZE

 1. Byłam z mężem na bunkrach z Waszego polecenia (w przewodnikach próżno szukać informacji o tym miejscu), w sumie zaszliśmy chyba wyżej niż bunkry, bo wspięliśmy się ścieżką na wzniesienie. Widoki cudowne! Gdyby nie ten blog, który był moim źródłem inspiracji i wiedzy do samodzielnego zwiedzania Barcelony – w życiu nie wiedziałabym o tym miejscu. Odnaleźliśmy też mural „The World Begins With Every Kiss” na Plaça d’Isidre Nonell – cudny, robi wrażenie. Pozdrawiam Was serdecznie i dziękuję 🙂

  • Dziękujemy Aniu również za Twój komentarz i bardzo nam miło jak ktoś takie rzeczy pisze bo robimy tego bloga dla Was przecież 🙂 Polecamy się na przyszłość!

  • Miłosz,

   niestety raczej będzie to ciężkie. To jest wzgórze pod które trzeba wejść, jest dużo schodów itp. Przykro mi 🙁

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię