ZAWSZE NA WAKACJACH

Razem z końcem lata, Barcelona zaczyna przygotowywać się do najsłynniejszego festiwalu w roku! La Mercè jest oficjalnym świętem miasta od 1800 roku i nadal cieszy się popularnością wśród ludzi z całego świata. Festiwal odbywa się pod koniec września i obejmuje cztery dni ucztowania i świętowania tradycji katalońskich!

HISTORIA

Jak to większość festiwali w Hiszpanii, La Mercè jest przede wszystkim świętem religijnym. Wszystko zaczęło się w 1687 roku, kiedy Barcelona padła ofiarą straszliwej plagi szarańczy. Mieszkańcy Barcelony postanowili prosić o litość Matkę Boską Łaskawą (Mercè). Matka Boska okazała im miłosierdzie i plaga ustąpiła. Mercè stała się oficjalnym patronem Barcelony, a ludzie zaczęli od tamtej pory co roku świętować aby uczcić ten niezapomniany akt łaski. W 1868 r. uroczystość została również uznana przez papieża i ogłoszona oficjalnym świętem miasta w 1871r.

Teraz festiwal stał się czymś więcej niż świętem religijnym. To wielkie wydarzenie w tradycji barcelońskiej i kulturze katalońskiej! La Merce trwa przez kilka ostatnich dni września i obejmuje ogromne koncerty na żywo, pokazy ognia oraz tradycji katalońskich, pochody gigantów, procesje, iluminacje świetlne i konkursy!

PROGRAM

W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa La Mercé wygląda zupełnie inaczej. Święto zaplanowano tak aby nie kumulowały się zbyt duże tłumy w jednym miejscu w związku z tym imprezy są bardzo porozrzucane po całym mieście i należy się na nie zapisywać. Bez rezerwacji zwyczajnie nie wejdziemy na koncerty czy pokazy. Nie odbędzie się też słynny correfoc czyli bieg z ogniem. Powstała specjalna apka, która można ściągnąć TUTAJ i sprawdzić program oraz zapisać się na poszczególne wydarzenia.

PLAKAT

Ten symboliczny plakat z okacji święta La Mercé stworzyło studio Reskate, nasi sąsiedzi z Sants. Nawiązuje do historii, którą opowiedziałam wam wcześniej w tekście o pladze szarańczy. Może patronka La Mercé i z pandemią będzie nam w stanie pomóc. Tymczasem, musimy jakoś przeżyć tegoroczne Święto bez naszych ulubionych imprez.

POKAZ FAJERWERKÓW

W niedzielę na zakończenie Święta La Merce, odbędzie się pokaz fajerwerków. W tym roku aby nie gromadzić tłumów, władze miasta zachęcają aby oglądać go z domu z włączonym tv, gdzie będzie nadawana specjalna muzyka specjalnie przygotowana pod show. Fajerwerki mają być wystrzelone z 4 różnych punktów w mieście o godzinie 22:00.

Miłośniczka Barcelony i Morza Śródziemnego. Szalona przewodniczka wycieczek oraz niespełniona dizajnerka. W mieście Gaudiego od 2015, psia mama ;D.

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię