Razem z końcem lata, Barcelona zaczyna przygotowywać się do najsłynniejszego festiwalu w roku! La Mercè jest oficjalnym świętem miasta od 1800 roku i nadal cieszy się popularnością wśród ludzi z całego świata. Festiwal odbywa się pod koniec września i obejmuje cztery dni ucztowania i świętowania tradycji katalońskich!

Jak to większość festiwali w Hiszpanii, La Mercè jest przede wszystkim świętem religijnym. Wszystko zaczęło się w 1687 roku, kiedy Barcelona padła ofiarą straszliwej zarazy. Mieszkańcy Barcelony postanowili prosić o litość Matkę Boską Łaskawą (Mercè). Matka Boska okazała im miłosierdzie i plaga ustąpiła. Dzięki tej łaskawości Mercè stała się oficjalnym patronem Barcelony, a ludzie zaczęli od tamtej pory co roku świętować aby uczcić ten niezapomniany akt łaski. W 1868 r. uroczystość została również uznana przez papieża i ogłoszona oficjalnym świętem miasta w 1871r.

Teraz festiwal stał się czymś więcej niż świętem religijnym. To wielkie wydarzenie w tradycji barcelońskiej i kulturze katalońskiej! La Merce trwa przez kilka ostatnich dni września i obejmuje ogromne koncerty na żywo, pokazy ognia oraz tradycji katalońskich, pochody gigantów, procesje, iluminacje świetlne i konkursy!

Pełny harmonogram La Mercè znajdziesz TUTAJ, a poniżej podrzucamy kilka polecanych przez nas eventów 🙂

PIĄTEK 21 WRZEŚNIA:

22:00 – Pochód smoków i ognistych bestii

Mercat Born

21:15/północ – iluminacje na ratuszu

Plaça Sant Jaume

SOBOTA 22 WRZEŚNIA

20:15 – Bieg z ogniem  (Correfoc)

Via Laietana

20:30 – Iluminacje świetlne na ratuszu

Placa Sant Jaume

NIEDZIELA 23 WRZEŚNIA

21:00 – Pochody gigantów

La Rambla

22:30 – Iluminacje świetlne na ratuszu

Plaça Sant Jaume

PONIEDZIAŁEK 24 WRZEŚNIA

12:00 – Ludzkie wieże i giganci

Plaça Mercè

12:30 – Ludzkie wieże

Plaça Sant Jaume

22:00 – Wielki pokaz fajerwerków na zakończenie festiwalu – Piromusical de la Mercè

Plaça Espanya

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię