ZAWSZE NA WAKACJACH

Montjuïc to wzgórze położone przy samym wybrzeżu w południowo – zachodniej części Barcelony. Od razu rzuca się w oczy każdemu kto spaceruje po wybrzeżu. Jest dosyć specyficzne, ponieważ od strony portu zakończone jest ogromnym pionowym klifem, natomiast szczyt jest dosyć płaski dzięki czemu od zawsze budowane tu były wszelkiego rodzaju fortyfikacje. Ze wzgórza możemy podziwiać piękne widoki na miasto oraz port.

Wzgórze Montjuïc
Widok na Barcelonę z punktu widokowego przy hotelu Miramar na Montjuïc

Na szczyt Montjuïc możesz dojść spacerem, dojechać autobusem lub wybrać trzecią bardzo popularną formę transportu w tej lokalizacji a mianowicie Kolejkę Linową, dzięki której możesz szybko dostać się na szczyt wzgórza i z powrotem, podziwiając przy tym panoramę miasta.

W Barcelonie funkcjonują dwie kolejki linowe. Pierwsza to odnowiona oldschoolowa kolejka Aeri del Port kursująca miedzy wieżą „Torre Sant Sebastia” na Barcelonecie, a Montjuïc (stacja przy hotelu Miramar). Druga kolejka to nowoczesna kolejka linowa Teleféric de Montjuïc, która kursuje między Parkiem Montjuïc, a Zamkiem. Dojechać do niej możesz na standardowym bilecie miejskim kolejką naziemną, która kursuje z przystanku fioletowej linii metra L2 Paral-lel.

Kolejka Aeri del Port
Widok na kolejkę Aeri del port z punktu widokowego na Wzgórzu Montjuic przy hotelu Miramar.

Nasze porównanie oraz informacje o trasach i zakupie biletów na obie kolejki znajdziesz TUTAJ.

ZAMEK MONTJUÏC

Najważniejszym obiektem na wzgórzu jest znajdujący się na szczycie Castell de Montjuïc. Jest to zamek z XVII wieku, mieści się 173 m n.p.m. i można z niego podziwiać 360º widoki na Barcelonę. Zamek wiele razy był wykorzystywany do bombardowania przeciwnych armii, do 1960 r. służył również jako więzienie wojskowe, po czym został oddany miastu jako baza wojskowa. Trzy lata później Franco otworzył w nim muzeum broni. W 2007 r. zamek przeszedł na własność Rady Miasta Barcelona i do dzisiaj mieści się w nim muzeum.

Wzgórze Montjuïc

Ci, którzy czytali dzieła znanego hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruisa Zafona mogą kojarzyć  to miejsce z książki 'Więzień Nieba’. Zafon opisuje historię, w której splotły się losy dwóch istotnych w całej serii postaci, Davida Martina oraz Fermina w czasach hiszpańskiej wojny domowej kiedy Zamek Montjuïc służył jako pilnie strzeżone więzienie.

 Pojazdy służby bezpieczeństwa kierowały się starą drogą wspinającą się po zboczu Montjuïc i niejeden z pasażerów opowiadał później, iż na widok sylwetki zamku odcinającej się wysoko na tle czarnych, pełznących znad morza chmur nabierał przekonania, że stamtąd na pewno nie wyjdzie żywy. (’Więzień Nieba’ C.R. Zafon)

Zamek Montjuïc naprawdę warto zobaczyć, jego ogrom robi spore wrażenie. Cena biletu do muzeum zamku to  5 EUR za bilet normalny i 3 EUR za bilet ulgowy (musimy przyznać, że następuje tu lekka dyskryminacja 30 latków, ponieważ ulgowy bilet przysługuje jedynie osobom poniżej 29 roku życia ;). W każdą niedzielę po godzinie 15:00 aż do zamknięcia, wejście na zamek jest darmowe dla wszystkich zwiedzających. Ci którzy nie czują potrzeby zwiedzania mogą przespacerować się dookoła zamku, jest nawet specjalna trasa z punktami widokowymi.

Podczas spaceru po Montjuïc warto zatrzymać się na chwilę na Plaça de l’Armada, jest to punkt widokowy znajdujący się przy ogrodach hotelu Miramar, mapka >TUTAJ. Znajdują się tam dwie knajpy w których możecie usiąść sobie na szybką kawę lub coś zimnego do picia (Restaurant Martínez ma też całkiem dobre jedzenie, ceny niestety lekko zawyżone ze względu na lokalizację).

Wzgórze Montjuïc

 OGRODY I INSTYTUT JOANA MIRÓ

Na terenach wzgórza, które kiedyś wykorzystywano jako pola do upraw, powstały piękne parki i ogrody jak np. śliczne Jardins de Laribal, które znajdują się zaraz obok Instytutu Joana Miró (zwiedzanie samego Instytutu według nas nie jest koniecznością, chyba że jesteś fanem twórczości Miró, ceny wstępu to 12 EUR za normalny i 7 EUR za ulgowy bilet, więcej info znajdziesz na oficjalnej stronie >TUTAJ). Jardins de Laribal oraz kolorowe Jardins de Mossèn Cinto Verdaguer to jedne z najładniejszych ogrodów w Barcelonie, pełne skwerów, alejek porośniętych bluszczem, figur i kaskadowych fontann.

Wzgórze Montjuïc

W okolicy jest też Ogród Botaniczny – Jardí Botànic de Barcelona. Jedyny ze wszystkich ogrodów na wzgórzu gdzie wejście jest płatne, bilet kosztuje 3,5 EUR – wejście darmowe jedynie w niedziele po godz.15:00.

 PALAU NACIONAL

Większość budowli znajdujących się na Montjuïc powstała w 1929 roku kiedy Barcelona szykowała się do wielkiej Wystawy Światowej, takiego ówczesnego Expo. Był to między innymi pięknie zdobiony Palau Nacional, który do dziś jest siedzibą Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej (Museu Nacional d’Art de Catalunya). Możecie zwiedzić muzeum oraz jego wystawy za 12 EUR za bilet normalny, jest też opcja zwiedzania samego budynku za 2 EUR lub wejścia na punkt widokowy na dachu, koszt to również 2 EUR. Na dachu znajduje się również otwarty poza godzinami muzeum Cocktail Bar. Do muzeum możesz wejść za darmo w soboty po godzinie 15.00 oraz cały dzień w pierwsze niedziele każdego miesiąca.

Godziny otwarcia dachu Palau Nacional.

W ciągu dnia: sobota 12.00 – 18.00, niedziela oraz święta państwowe 10.00 -15.00. Za okazaniem biletu ogólnego lub specjalnego biletu na punkt widokowy.

Wieczorami (tylko w okresie letnim): czwartki, piątki i soboty 20.00 – 00.00 . Darmowe wejście przez boczne drzwi przy głównej fasadzie muzeum.

Więcej informacji o muzeum znajdziesz na oficjalnej stronie >TUTAJ.

W tych samych okolicznościach zbudowano też Stadion Olimpijski który również warto zwiedzić, schody prowadzące od alei Avenida de la Reina Maria Cristina do Palau Nacional oraz kompleks fontann Font Màgica.

FONTANNY FONT MÀGICA 

Fontanny są jedną z głównych atrakcji wzgórza, ponieważ w weekendy odbywa się tutaj prawdziwe świetlno-muzyczne przedstawienie (Font màgica de Montjuïc). Tworzy się tu wtedy naprawdę magiczny klimat. Pokaz trwa pół godziny, podczas której tryskająca woda jest podświetlana przez kilkadziesiąt rożnych odcieni światła, a w tle leci specjalnie skomponowana zgrywająca się ze światłem oprawa muzyczna. Widowisko zawsze przyciąga tłumy ludzi, którzy w parach bądź grupach siadają na schodach pod Palau Nacional i oglądają przedstawienie. Będąc w Barcelonie naprawdę warto wybrać się na to wydarzenie. Jedynym minusem są chodzący co chwilę między ludźmi naciągacze próbujący sprzedać ludziom piwo i kijki do selfie, ale niestety jest to już standard w tak turystycznie obleganych miejscach na świecie.

Wstęp na teren fontann jest darmowy, poniżej znajdziecie dokładny terminarz pokazów.

JESIEŃ – ZIMA

Od listopada do 6 stycznia

 • Czwartki, piątki i soboty między 20:00 a 21:00
 • Godziny rozpoczęcia pokazów: 20:00, 20:30

Zamknięte co roku między 6 stycznia a 16 lutego

WIOSNA – LATO

Od marca do października

Marzec

 • Czwartki, piątki i soboty między 20:00 a 21:00
 • Godziny rozpoczęcia pokazów: 20:00, 20:30

1 kwiecień -31 maj

 • Czwartki, piątki i soboty między 21:00 a 22:00
 • Godziny rozpoczęcia pokazów: 21:00, 21:30

Czerwiec – lipiec – sierpień – wrzesień

 • Środa – niedziela między 21:30 a 22:30
 • Godziny rozpoczęcia pokazów: 21:30, 22:00

Październik

 • Czwartki, piątki i soboty między 21:00 a 22:00
 • Godziny rozpoczęcia pokazów: 21:00, 21:30

POBLE ESPANYOL – WIOSKA OLIMPIJSKA

W okolicy fontann znajduje się również Wioska Hiszpańska, czyli Poble Espanyol. Jest to jeden z największych kompleksów muzealnych pod gołym niebem. Można powiedzieć, że jest to taka troszkę Hiszpania w pigułce, gdzie znajdziesz ponad sto budynków charakterystycznych dla różnych regionów kraju. Głównym architektem Poble Espanyol był jeden z najbardziej znanych katalońskich architektów modernizmu Josep Puig i Cadafalch. W budynkach do dziś mają swoje warsztaty i galerie drobni wytwórcy. Są tu również knajpy, restauracje a nawet dyskoteki. Ciekawostką jest to że wioska która powstała również z okazji Wystawy Światowej, miała zostać po niej zburzona, cieszyła się ona jednak takim powodzeniem na imprezie, że postanowiono ją zostawić, kręcono tu nawet sceny do kilku znanych  filmów jak np. Vicky Cristina Barcelona Woodiego Allena. Dzisiaj można ją zwiedzić po zakupieniu biletu, koszt to

12 EUR za bilet normalny, 7 EUR za dzieci (4-13), dzieci poniżej 4 lat wchodzą za darmo, a jeśli jesteś z całą rodziną to możesz kupić bilet grupowy (2dorosłych+2dzieci) za 38 EUR. Jest też opcja zwiedzania nocnego (po godz. 20.00) bilet kosztuje wtedy 7 EUR.

[UWAGA] Przy zakupie online bilety są kilka euro tańsze, więcej informacji o biletach na oficjalnej stronie Wioski >TUTAJ.

DOJAZD NA WZGÓRZE

Funicular de Montjuic
Funicular de Montjuic

Na Montjuïc możesz dotrzeć od kilku stron: Plaça d’Espanya, Poble-Sec (ze stacji metra Paralel kursuje specjalna kolejka Funicular de Montjuic któtra dowiezie Cię pod samo wzgórze skąd dalej możesz iść na pieszo na szczyt albo złapać kolejkę Teleferico) lub kolejką Aeri del port z Barcelonety. Polecamy zorganizować sobie cały dzień czy też popołudnie na wzgórzu, złapać kolejkę linową i zrobić sobie spacer. Zaczynając od zamku, przejść przez cudowne ogrody, napić się kawy lub zjeść coś na Plaça de l’Armada, a wieczorem obejrzeć pokaz fontann Font Màgica. Ewentualnie jeśli masz więcej czasu po drodze zwiedzić Wioskę Hiszpańską, Stadion Olimpijski czy Palau Nacional. Jeśli jednak wybierasz się specjalnie na same fontanny najbliższa stacja metra to Plaça d’Espanya, na którą dostaniesz się linią czerwoną L1 lub zieloną L3. W okolice dojeżdzają też autobusy linii 13, 23, 37, 150, D20, H12, H16 oraz Miejska Kolej linie L8/R5/R6/S4/S7/S8/S33-Espanya.

CIEKAWOSTKA

Możliwe, że kojarzysz teledysk Kylie Minogue „SLOW”. Zdjęcia były kręcone na basenie Piscina Municipal de Montjuïc, który znajduje się naprzeciwko głównej stacji Kolejki Teleferic de Montjuïc oraz Ogrodów Joan Brossa, mapka >TUTAJ. Jeżeli masz ochotę się tam wybrać to basen jest czynny między lipcem a wrześniem od poniedziałku do niedzieli w godzinach 11:00 – 18:30 (godziny otwarcia mogą się zmieniać). Cena biletu to około 6 EUR za dorosłego i 4 EUR za dziecko (poniżej 5 lat wejście ZA DARMO). Najlepiej sprawdzić informacje na stronie basenu >TUTAJ. A to na zachętę 😉

Jeśli planujesz wjechać na Montjuic jedna z kolejek linowych koniecznie sprawdź nasze porównanie >TUTAJ.

Kolejka Teleferic de Montjuic
Kolejka Teleferic de Montjuic
Miłośniczka Barcelony i Morza Śródziemnego. Szalona przewodniczka wycieczek oraz niespełniona dizajnerka. W mieście Gaudiego od 2015, psia mama ;D.

1 KOMENTARZ

 1. Darmowe wejście do zamku możliwe jest w soboty po godzinie 15:00 oraz pierwszą niedzielę miesiąca od 10:00 do 15:00

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię