ZAWSZE NA WAKACJACH

Katalonia to nie tylko turystyka – jest też drugim najbogatszym regionem Hiszpanii. Mieszkańcy naszego regionu charakteryzują się pomysłowością i pracowitością niespotykaną często w innych rejonach kraju. Nie dziwi więc, że powstało tu kilka naprawdę znanych firm. Założę się, że znasz co najmniej 4 z nich 🙂

CHUPA CHUPS

Nie ma chyba nikogo w Polsce kto by nie spróbował chociaż jednego z przepysznych lizaków tej firmy. Została ona założona w latach 50. przez Katalończyka Enrica Bernata i chociaż dawno już została wykupiona przez wielką korporację to na jej czele stoi nadal członek familli, Xavier. Co ciekawe, należy do nich także m. in. Casa Batllò, jeden z najpiękniejszych budynków Gaudiego.

Chupa Chups to oczywiście także jedno z najbardziej rozpoznawalnych logo na świecie i nie bez przyczyny – zaprojektował je sam Salvador Dali!

Siedziba: Barcelona

MANGO

Dobrze znana w Polsce marka odzieżowa czasami błędnie podpinana jest pod grupę Inditex, której perłą w koronie jest oczywiście Zara. W rzeczywistości Mango jest osobną firmą, która powstała już w latach 80. 25 km na północ od Barcelony

Siedziba: Palau-solità i Plegamans

VUELING

Bardzo lubimy te lowcostowe linie bo samoloty mają nie tak zapchane jak Ryanair czy Wizzair, a i obsługa też naszym zdaniem sympatyczniejsza. Polecamy serdecznie skorzystać z ich usług następnym razem kiedy będziesz lecieć do Barcelony.

Siedziba: Główny hub Vuelinga znajduje się na lotnisku El Prat i tutaj też mają oni swą siedzibę.

DANONE

Firma, która obecnie kojarzy nam się przede wszystkim z jogurtami powstała prawie 100 lat temu w Barcelonie. Założył ją grecki żyd Isaac Carasso, a swoją nazwę zawdzięcza przezwisku jego syna, Daniela. W całym mieście znaleźć możesz obecnie 5 tzw. Yogurterii gdzie sprzedaje się wyłącznie produkty tej firmy.

Siedziba: Niestety już 10 lat po jej założeniu firma wyniosła się do Francji i obecnie rezyduje w Paryżu.

CODORNÍU

Jeżeli smakuje Ci cava, czyli alkohol bardzo podobny w smaku do szampana to wiedz, że pochodzi ona właśnie z Katalonii. Pierwsza winiarnia Codorníu powstała w 1551 r., a więc prawie 500 lat temu! 95% cavy na świecie wytwarza się w rejonie Sant Sadurní d’Anoia, niecałą godzinę jazdy autem z Barcelony i pochodzi z niej także inna znana marka – Freixenet. Salut!

Siedziba: Esplugues de Llobregat

Camp Nou

FC BARCELONA

Tej nazwy nie mogło tu zabraknąć. Kataloński gigant to nie tylko bogata historia i gabloty pełne trofeów ale też jeden z 3 najbogatszych klubów piłkarskich na świecie. Jego wartość wyceniana jest w tym momencie na prawie 3 miliardy EUR! A oczywiście nie trzeba dodawać, że dla Katalończyków i kibiców z całego świata FC Barcelona to marka absolutnie bezcenna.

Siedziba: Barcelona, a gdzie indziej? 😉

Honorowe wyróżnienie: BARCARDÍ

Ten jeden z najbardziej znanych rumów na świecie założył pan Facundo Bacardí Massó, który urodził się w nadmorskim kurorcie Sitges kilkadziesiąt km na południe od Barcelony. Wyjechał on jednak na Kubę w wieku lat 16 i to tam dopiero zaczęła się historia tej marki 😉 Do dziś można zresztą w Sitges zwiedzić muzeum i napić się szklaneczki rumu w miejscu zwanym Casa Bacardi.

Jeżeli znasz jakieś inne marki, które pominąłem daj znać w komentarzu poniżej! 😉

W Barcelonie mieszka od 2015 r. Barça bloger na 9CAMPNOU, przewodnik po mieście, stały bywalec Camp Nou i założyciel oficjalnego fan clubu FC Barcelony „Penya Blaugrana de Lodz”

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię