Przedstawiamy pierwszy z serii post dotyczący naszych ulubionych atrakcji w Barcelonie. Zaczniemy od tych, które możesz zobaczyć bez wydawania kasy. Nie będziemy tu pisać o tym, że możesz podziwiać z zewnątrz secesyjne kamienice Eixample czy posiedzieć na plaży bo to raczej oczywiste ;D. Postanowiliśmy skupić się na tych naprawdę ciekawych darmowych miejscach, dzięki którym możesz dowiedzieć się czegoś o mieście.

1CATEDRAL DE BARCELONA

Katedra w Barcelonie fot. Marta

Piękna gotycka katedra znajduje się w sercu starego miasta. Dzięki swej neogotyckiej fasadzie dobudowanej w XIX w. zyskuje zupełnie odrębny klimat (szczególnie warto zobaczyć ją wieczorem, kiedy jest podświetlona). Do środka katedry można wejść bezpłatnie do godziny 12:00 oraz w trakcie nabożeństw. Wnętrze katedry robi ogromne wrażenie.  Dodatkowo za małą opłatą (około 3 EUR) można wjechać na dach. [WAŻNE] Jeśli chcesz wejść do katedry to pamiętaj o odpowiednim stroju. Krótkie spodenki czy ramiączka nie są dozwolone. Z boku od strony przepięknej Carrer Bisbe jest też wejście do bocznych krużganków. Otaczają one klimatyczny wirydarz, czyli przykościelny ogród, który zamieszkują …gęsi. Będąc w okolicy katedry zwróć uwagę na pozostałości starożytnych murów obronnych Barcelony kiedy była jeszcze rzymska osadą Barcino. Więcej o starym mieście piszemy >TUTAJ.

2PARK CIUTADELLA

Fontanna Cascada fot. Marta

Barcelona słynie z Parku Güella. Kropka. To jest to miejsce, gdzie swoje kroki kieruje każdy „szanujący się” turysta lądujący na El Prat w przeciągu mniej więcej pierwszych trzech dni pobytu w mieście (o ile oczywiście wcześniej nie gwizdną mu portfela z dokumentami na Rambli, ale to temat na inną historię). Tylko, że kto tak naprawdę chce być jak milion innych osób? Parc de la Ciutadella to miejsce dużo mniej turystyczne niż Güell. Przede wszystkim dlatego, że wstęp do niego jest zupełnie darmowy i bez żadnych wyjątków. Jest to jeden z najstarszych parków w Barcelonie wybudowany w miejscu starej Cytadeli, która została zburzona jako znienawidzony symbol utracenia autonomii przez Katalonię po oblężeniu w 1714 roku. Na co dzień, szczególnie w weekendy, przychodzą tu Barcelończycy – można spacerować, wygrzać się na ławce, pograć w petankę (boule), iść do pobliskiego zoo, a jeżeli pogoda dopisuje to nawet wynająć łódkę i popływać po stawie (koszt to 6 EUR za pół godziny od pary) . Park obfituje też w ekstrawaganckie budynki i fontanny, które dodają tylko klimatu temu wyjątkowemu miejscu. Jeżeli lubisz klimat miejskich parków Londynu i Paryża to miejsce na pewno przypadnie Ci do gustu. Aha, i mają darmowe WIFI! Więcej o parku piszemy> TUTAJ.

3FONTANNY MONTJUÏC

Fontanny Montjuic Barcelona
Font Montjuic

Fontanny są jedną z głównych atrakcji wzgórza, ponieważ w weekendy odbywa się tutaj prawdziwe świetlno-muzyczne przedstawienie Font màgica de Montjuïc. Tworzy się tu wtedy naprawdę magiczny klimat. Pokaz trwa pół godziny, podczas której tryskająca woda jest podświetlana przez kilkadziesiąt rożnych odcieni światła, a w tle leci specjalnie skomponowana zgrywająca się ze światłem oprawa muzyczna. Widowisko zawsze przyciąga tłumy ludzi, którzy w parach bądź grupach siadają na schodach pod Palau Nacional i oglądają przedstawienie. Rozkład pokazów fontann oraz pozostałe atrakcje Wzgórza Montjuic znajdziesz >TUTAJ.

4BUNKRY CARMEL

Turó de la Rovira
Widok na Barcelonę z bunkrów Carmel fot. Marta

Turó de la Rovira to wzgórze, na którego szczycie kiedyś znajdowały się działa przeciwlotnicze zamontowane na potrzeby wojny domowej. Dzisiaj natomiast zostały po nich tylko betonowe stanowiska, przy których można urządzić super piknik z 360° widokiem na całe miasto! Wejście na wzgórze nic nie kosztuje i jest dostępne cały rok bez przerwy. Oczywiście żeby wykorzystać ten wypad do maksimum trzeba tam wejść w słoneczny dzień. Ale o to akurat w Barcelonie nietrudno! Aby dostać się na Turó de la Rovira najlepiej wziąć żółte metro L4 do stacji Alfons X, lub jeden z kilku kursujących pod wzgórze autobusów a stamtąd przejść się niezbyt wymagającą drogą pod górę. Więcej info o bunkrach znajdziesz TUTAJ  Zobacz >Mapkę.

5RYNEK LA BOQUERIA

Rynek la Boqueria
Rynek La Boqueria

Rynek św. Józefa, czyli La Boqueria. Od czasów średniowiecza było to główne miejsce zaopatrzenia mieszkańców w produkty spożywcze. Na początku XX w. rynek zyskał swój piękny dach, konstrukcja z kutego żelaza i zdobienia z kolorowych kawałków szkła to typowe cechy popularnego w tamtych czasach w Barcelonie stylu modernisme. Dzisiaj rynek urzeka kolorami, nie brakuje tu straganów z rybami, owocami morza, warzywami, orzechami, przyprawami czy słodkościami. Warto też spróbować katalońskich tapasów w jednej z rynkowych knajpek.

6+DARMOWE MUZEA W NIEDZIELE

Mercat Born Najlepsze darmowe atrakcje Barcelony
Mercat Born fot. Marta

Jako dodatkowy punkt, warto sprawdzić czy w trakcie Twojego pobytu w Barcelonie nie ma czasem dni otwartych w jednym z miejskich muzeów jak np. Muzeum Picasso czy Muzeum Historii Katalonii. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz >TUTAJ.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię